Nomad thought in Peter Reading's Perduta Gente and Evagatory and Maggie O'sullivan's in The House of the Shaman and Palace of Reptiles
Peter Reading'in Perduta Gente (Kayıp İnsanlar) ve Evagatory (Gezinti) ve Maggie O'sullivan'in in The House of the Shaman (Şamanın Evinde) ve Palace of Reptiles (Sürüngenlerin Sarayı) başlıklı şiir kitaplarında göçebe düşünce kavramı
  1. Tez No: 439238
  2. Yazar: ÖZLEM TÜRE ABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada, Peter Reading'in Perduta Gente (Kayıp İnsanlar) ve Evagatory (Gezinti) ve Maggie O'Sullivan'ın In the House of the Shaman (Şaman'ın Evinde) ve Palace of Reptiles (Sürüngenlerin Sarayı) isimli şiir kitapları, Deleuze ve Guattari'nin göçebe düşünce kavramı ve uzam, beden ve şiirsel performans politikaları çerçevesinde oluş süreçleri incelenmiştir. Kuramsal çerçeveyi oluşturan göçebe düşünce kavramı ve bu düşüncenin beden, uzam ve özne odaklı tartışmaları göz önünde bulundurularak göçebe düşünce kavramının Peter Reading ve Maggie O'Sullivan'ın şiirlerindeki dilsel ve biçemsel deneyselliği nasıl anlaşılır kıldığı da tartışılmıştır. Bu çalışma, şiir çözümlemelerine ait bölümlerle birlikte giriş ve kuramsal tartışmalar içeren diğer iki bölüme yer vermektedir. Giriş bölümünde, İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz şiirinde, ana akım ve ötekileştirilmiş şiir ekolleri arasındaki 'şiir savaşlarına' dikkat çekilmiş ve İngiltere'de deneysel şiirlerin özellikleri ve algılanışıyla ilgili değerlendirmelere yer verilmiştir. Kuramsal tartışmalar bölümünde ise çalışma boyunca göndermeler yapılan göçebe özne, pürüzsüz/çizilmiş uzamlar ve duygulanım gibi kavramlar açıklanmıştır. Bu kuramsal çerçeveyle, Reading ve O'Sullivan'ın şiirsel tercihleri ve biçemsel vurguları detaylı olarak incelendiğinde, insan merkezli özne ve uzam anlayışını sorgulayan ve dili şiirin nesnesi haline getirerek önceki şiir geleneklerine karşı çıkan bedenlerarası ve göçebe bir estetiğin ön plana çıktığı görülmektedir. Sonuç olarak, Reading ve O'Sullivan'ın şiirlerindeki göçebe öznelerin kentsel mekânlarda ve tabiatta 'öteki' (insanın dışındaki) nesne ve hayvanlarla devingen bir ilişki içerisinde olduğu görülmektedir. Ayrıca, bu şairlerin şiirlerindeki sözcüksel deneyler, özgün sözdizimi, neolojizm, görsel malzemelerin kullanımı gibi dilsel ve biçemsel yenilikler de şiirlerinde göçebe düşünce kavramının yüzeye çıktığı noktalar olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the processes of becoming in Peter Reading's Perduta Gente and Evagatory and Maggie O'Sullivan's In the House of the Shaman and Palace of Reptiles by concentrating on the spatial, corporeal and performative politics in their poetry within a theoretical framework based on Deleuze and Guattari's nomad thought and their revisionary ideas on the politics of body, space and subjectivity. This study also investigates how nomadism as a critical category enables an exploration of the formal and linguistic experimentalism in Peter Reading and Maggie O'Sullivan's poetry. The analysis of poems is preceded by an introductory chapter about the 'poetry wars' in the post-war British poetry between the mainstream and marginalised camps of poets in order to unravel the key debates surrounding the reception and features of experimental poetries in Britain, and a theoretical chapter on the concepts such as nomadic subject, smooth/striated spaces, affect, explored throughout the study. A close reading of the poems reveals that the thematic, linguistic and formal concerns in Reading and O'Sullivan's poems foreground a trans-corporeal and nomadic aesthetics, displacing the anthropocentric assumptions about self and space, and challenging poetic conventions by rendering language itself a poetic material. In conclusion, this study mainly argues that Reading and O'Sullivan's nomadic subjects in the poems are constantly reproduced in relation to non-human forces in urban spaces or landscapes. Furthermore, linguistic and formal innovations in Peter Reading and Maggie O'Sullivan's poetry, including lexical experiments, inventive syntax, neologizing and use of visual materials, metamorphose into sites where the nomadic trajectory of their poetry is discovered.