Psychological abuse in higher education in relation to leadership and ethical climate
Yüksek öğretimde psikolojik tacizin liderlik ve etik iklim ile ilişkisi
  1. Tez No: 439236
  2. Yazar: BURCU ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Herşeyin çok hızla değiştiği günümüz dünyası, eğitim örgütleri ve içindeki bireyleri bir mücadelenin içine sokmaktadır. Böyle bir ortamda, iş arkadaşları ve üstlerle olan sürtüşme bazı durumlarda neredeyse kaçınılmaz olabilmektedir. Bu durum bazen öyle dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır ki akademisyenlerin o kurumdan kaçmaktan başka şansları kalmamaktadır. Bu durum ulusal alan yazında“zorbalık, bezdiri, yıldırma, psikolojik taciz veya psikolojik şiddet”olarak bilinmektedir. Bu sorun bireyleri psikolojik ve finansal kayıplara uğratmakla kalmayıp kurumların da etkililiğine, ününe ve finansal durumuna ciddi bir darbe indirmektedir. Konunun karanlık ve olumsuz bir doğası olsa da, önleyici tedbirler ve çözümlerin varlığı, psikolojik tacizin hedefindeki bireylere ve bu konudan muzdarip kurumlara bir umut ışığı olmaktadır. Bu çalışma, yüksek öğretimde psikolojik taciz ile liderlik ve etik iklim arasındaki ilişkinin gücünü sıralı lojistik regresyon analizi kullanarak ortaya koymayı amaçlamıştır. Veriler Ankara'daki 10 üniversitenin değişik fakültelerinden 2014 yılında toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; psikolojik taciz ile liderlik ve etik iklim arasında olumsuz bir ilişki vardır; psikolojik tacize en çok okutman olanlar uğramaktadır; tüm pozisyonlardaki akademisyenler bir çeşit psikolojik taciz davranışına uğramaktadır; yaş arttıkça psikolojik tacize uğrama olasılığı azalmaktadır; erkeklere göre kadınlar psikolojik tacize daha fazla uğramaktadırlar; psikolojik taciz Eğitim ve İletişim fakültelerinde daha fazla görülmekte ve toplamda akademisyenlerin % 21'i psikolojik taciz kurbanı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's fast changing world, educational organizations and the individuals working in them have become a part of a competitive work atmosphere. In such kind of an environment, opposition with colleagues and supervisors is almost inevitable for some people. This friction sometimes reaches to such an unbearable extent that faculty academic staff has nothing left to do but run away from that organisation. This phenomenon is known as“mobbing, bullying or psychological abuse at workplace”. It not only causes psychological and financial loses to individuals but also deals a serious blow to the effectiveness, reputation and finance of organizations. Though the issue has a dark and negative nature, the existence of preventive measures and related solutions can present themselves as lights of hope for targeted individuals and organizations. This study aimed at exploring the strength of relationship between psychological abuse and the predictors of leadership and ethical climate in higher education through ordinal logistic regression analysis. The data were collected from 547 academicians in different faculties of 10 universities in Ankara, Turkey, in 2014. The findings of the study suggested that there was a negative relationship between the outcome variable of psychological abuse and the predictors of leadership and ethical climate; academicians with the title of instructor (okutman) constituted the largest group to have been exposed to psychological abuse; academicians from all positions experience some kind of mobbing behavior; the older academicians get, the probability of being exposed to abusive behaviors decreases; females are more likely to be mobbed compared to males; mobbing is seen more in Education and Communication faculties and in total 21 % of the academicians have become the victims of psychological abuse in their departments.