Self on Facebook: A social psychological investigation within uses and gratifications framework
Facebook'ta benlik: Kullanım ve doyum kuramı çerçevesinde sosyal psikolojik bir inceleme
  1. Tez No: 439264
  2. Yazar: NİLÜFER ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal ağlarla ilgili kullanım ve doyum araştırmaları daha çok ilişkisel ve sosyal boyutlar ortaya çıkarmış ve bunlara odaklanmıştır. Bazı araştırmalarda benlik ve kimlikle ilgili ihtiyaç ve doyumlar bulunmasına rağmen, bunlarla ilgili kavramsal ve niteliksel bir tutarlılıktan bahsetmek zordur. Ayrıca, benlikle ilgili ihtiyaç ve doyumlarla ilgili tutarlı ve güvenilir ölçüm aracı eksikliği göze çarpmaktadır. Bu çalışma, sosyal psikolojik kuramsal bir temele dayanarak, literatürdeki bu eksikleri ve ihtiyaçları karşılamak üzere, benlikle alakalı Facebook kullanımı ve Facebook'ta elde edilen benlik odaklı doyumları araştırmak üzere tasarlanmıştır. Öncelikle benlik odaklı kullanım ve doyumların kavramsal olarak ayrıştırılması için odak-grup görüşmeleri metoduyla nitel bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda ortaya çıkan beş farklı doyum (kendini yükseltme, kendini abartma, izlenim yönetimi, kendini ifade etme ve ideal benliği deneyimleme), daha sonra ikinci bir araştırma ile nicel olarak test edilmiştir. Bunun için, kullanım ve doyum yaklaşımının metotları ile ölçüm araçları geliştirilmiş, bunların geçerlik güvenirlik analizleri yapılmış, ve Facebook kullanım sıklığı ve biçimi değişkenleri ile ilişkisi üzerinden desteklenmiştir. Faktör analizi ve regresyon analizleri sonucu, ilk çalışma sonucunda tasarlanan beş boyutlu benlik odaklı doyum modelinin desteklendiği görülmüştür. Bu sonuçlar, literatürdeki kavramsal çakışmaların ya da tutarsızlıkların giderilmesine katkıda bulunması ve sosyal ağların kullanımı ile ilgili geçerli ve güvenilir ölçüm araçları sağlaması açısından çok faydalıdır. Örneklemin öğrencilerle kısıtlı kalması ve bazı bireysel farklılık değişkenlerinin beklenen sonucu vermemesi, ileriki çalışmalarda üzerinde durulması gereken bir konudur. Bu kısıtlılıkları gidermek ve bulguları doğrulamak için, daha sonraki araştırmalarda bireysel farklılık değişkenlerinin ölçüm yöntemlerinde ya da araştırma deseninde değişikliklere gidilebilir.
Özet (Çeviri)
Literature on uses and gratifications of social media focused on relationship and networking oriented gratifications since now. Although identity and certain self-focused gratifications were also emerged as categories in these studies, limitations regarding unclear conceptualizations, inconsistent findings and measurement problems make it hard to draw clear conclusions. Building on a social psychological perspective, current study aimed at 1) differentiating self-focused uses and gratifications and 2) developing reliable and valid measures for them. The aims are achieved in two steps: An initial, qualitative exploratory study and a quantitative comprehensive model. Results of the initial study enabled differentiating between“self-aggrandizement”,“self enhancement”,“self-expression”,“self-presentation”and“performing ideal self”gratifications. Second study was designed to test these emergent constructs using factor analyses in addition to correlational analyses of gratifications-uses link. Results of the combined validity and reliability analyses provided evidence for hypothesized differentiated model of self-focused gratifications. In addition, individual difference variables included in the study provided partial support as well. Further studies with more diversified and large samples are needed.