Examining honor culture in Turkey: honor, manhood, & man-to-man response to insult
Türkiye'de namus kültürünün incelenmesi: Namus, erkeklik, & erkek-erkeğe hakarete karşı tepki
- Tez No: 439263
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Psikolojideki namus kültürü çalışmaları, erkekliğin namusun bir boyutu olduğuna işaret etmektedir. Namus kültürlerinde bir erkek başka bir erkek tarafından hakarete uğradığında, erkeğin namusu ve erkekliği tehdit edilmiş olur. Böyle bir durumda, o erkeğin namusunu ve erkekliğini müdafaa etmek için hakaret eden erkeğe karşı genelde şiddetli tepkide bulunması beklenir. Sonuç olarak, namus kültürlerinde namus ve erkekliğin birbirleriyle ilişkili olduğu benimsenir ve erkeğe edilen hakaretin şiddetli tepkilere yol açması beklenir. Bu bağlamda, bu tezin amacı Türkiye'de namus kültürünü incelemektir. Spesifik olarak bu tez, namus kültürü çerçevesinde namus, erkeklik ve erkek-erkeğe hakarete karşı tepki arasındaki ilişkileri incelemeyi ve bu konulardaki cinsiyet farklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için nicel araştırmalar gerçekleştirilmiştir. İlk olarak yapılan ve 165 lisans öğrencisinin katıldığı çalışmada, üç namus kültürü ölçeğinin -Namusa Verilen Değer Ölçeği, Erkeklik için Namus İdeolojisi Ölçeği ve Namus Ölçeği- Türkçe'ye uyarlanması gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan katılımcıların yaş ortalaması 21.26 (S = 1.95) değerindedir. Çalışmanın bulguları, uyarlaması yapılan ölçeklerin Türkiye örnekleminde geçerli ve güvenilir olduğunu göstermiştir. Sonrasında yapılan ikinci nicel çalışmaya, büyük çoğunluğu birinci sınıfa giden ve yaş ortalaması 19.47 (S = 1.34) olan 356 öğrenci (126 erkek ve 230 kadın) katılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, namus, erkeklik ve erkek-erkeğe hakarete karşı tepkinin güçlü bir şekilde birbirleriyle ilişkili olduklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bulgular, erkekliğin, namus ve erkek-erkeğe hakarete karşı tepki arasında aracı değişken olarak rol oynadığını göstermiştir. Bununla birlikte, cinsiyet farkları ile ilgili olarak, namusa onay kadınlarda erkeklere göre daha fazla çıkarken, hem erkeklik hem de erkek-erkeğe hakarete karşı tepki konularına onayın erkeklerde kadınlara göre daha fazla çıktığı bulunmuştur. Çalışmanın bulguları ve gelecek araştırmalar ilgili yazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Honor culture studies in psychology suggest that manhood is a dimension of honor. In honor cultures when a man is insulted by another man, his honor and manhood are threatened. In such a situation, the man is generally expected to respond aggressively against the wrongdoer in order to defend his honor and manhood. Overall, honor and manhood are accepted as associated with one another in honor cultures, and the insult is expected to result in the violent response against the wrongdoer. Accordingly, the present dissertation aims to examine the associations among the issues of honor, manhood, 'man-to-man response to insult', and the corresponding gender differences in Turkey within the framework of honor culture. In order to achieve this goal, two quantitative studies were conducted. The first study was conducted in order to adapt the three honor culture scales into Turkish (i.e., for honor, Honour Value Scale (HVS); for manhood, Honor Ideology for Manhood Scale (HIM), and for man-to-man response to insult, Honor Measure (HM)). One hundred sixty five undergraduate students participated in the study. The mean age of the participants was 21.26 (SD = 1.95), and the findings presented that the translated scales are valid and reliable. Then, the second study was conducted with 356 undergraduates (126 males, 230 females). The mean age of the participants was 19.47 (SD = 1.34), and the findings revealed that honor, manhood and 'man-to-man response to insult' are strongly associated with one another. Moreover, it was revealed that manhood mediates the relationship between honor and 'man-to-man response to insult'. In addition, regarding the gender differences, while the endorsement of honor was revealed as higher for women compared to men, the endorsement of both manhood and man-to-man response to insult were revealed as higher for men compared to women. The results and the future directions are discussed on the basis of the literature.