Dynamics of intermediation in the agricultural labor market: Women workers in Adapazarı, Turkey
Tarım işgücü pazarında aracılık pratiğinin dinamikleri: Türkiye, Adapazarı'nda kadın işçiler
  1. Tez No: 439266
  2. Yazar: ELİF SABAHAT MURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜNDÜZ HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu tez, Adapazarı'nda yerleşik tarım işçilerinin ücretli emek süreçlerini belgeler ve bu süreçlerin bir parçası olan aracılığı ilişkisel bir perspektifle incelemeyi önerir. Aracılık pratiğini işçilerin kültürü ve/veya gelenekle ilişkilendiren genel-geçer anlayışa alternatif olarak, tarımda ücretli emek süreçlerinin analizinde işçi failliğine, iş ilişkisinin gerçekleştiği özgül bağlama, işverenin sorumluluğuna ve işçiler için yasal güvencesizliği sürdüren devletin rolüne dikkat çekmeyi amaçlar. Saha çalışması, aracılık pratiğinin dinamiklerinden biri olarak, Adapazarı'nda işçilerin ücretlerini garantiye almak ve iş olanaklarını genişletmek için sosyal ağları kullanma ve genişletme stratejilerine odaklanmıştır. İşçi failliğine odaklanan saha çalışmasının hedefi işçileri kurbanlaştıran-nesneleştiren genel-geçer söyleme ve ötekileştiren aracı steryotipine alternatif bir bakış açısı geliştirmektir. Yaygın aracı temsil ve analizlerini sorgulayan araştırma tarihsel basın taraması ve güncel akademik literatürün incelemesine dayanan söylem analizi ile desteklenmiştir. Literatürde özellikle Doğulu ve/veya Kürt işçiler bağlamında işçilerin kültürel farklılığı/özgünlüğü/ayrıcalığı üzerine yapılan vurgu ücretli emek süreçlerindeki adaletsizliğinin kaynağını işçilerin kendi özelliklerinde arayan—kurbanı suçlayan—bir söylem üretmesi bakımından eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis documents wage-labor processes of agricultural workers in Adapazarı and offers to analyze intermediation practices, which is a part of these processes, in a relational perspective. As an alternative to conventional understanding that relates agency of intermediaries to the culture and/or tradition of the workers, it aims to emphasize the agency of workers, specific contexts of work relations, responsibilities of employers and the role of state in structuring the insecurity of wage-labor processes for agricultural workers, in the analysis of wage-labor processes in agriculture. As a dynamic of intermediation, the case study focuses on the strategies of workers to guarantee their payments and increase job opportunities in the labor market. This focus on workers' agency is a search for an alternative perspective in the analysis of wage-labor processes in agriculture as a response to ongoing objectification-victimization and otherisation of workers in the mainstream discourse, particularly within the discussion on intermediaries. The research that questions the widespread analyses and representations of intermediaries is supported by discourse analysis based on historical press research and contemporary literature. The over-emphasis on cultural difference/uniqueness/peculiarity of workers in the contemporary analysis of wage-labor processes in Turkey's agriculture is criticized, since relating the unjustness in the labor processes with workers' own characteristics give sings of a victim blaming discourse, especially in the analyses on of Eastern and/or Kurdsih workers.