Early childhood teachers' science teaching intentions and behaviours: An application of the theory of planned behaviour
Okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik niyet ve davranışlarının planlanmış davranış teorisi ile açıklanması
- Tez No: 439267
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN, PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yer verme niyet ve davranışları birçok değişken yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Bu değişkenler planlanmış davranış teorisi özgün yapıları (davranış inançları, davranışa karşı tutum, normatif inançlar, öznel normlar, kontrol inançları, algılanan davranış kontrolü) ve ilgili diğer yapılardan (öz-yeterlik inancı, kişisel normlar, bilimsel epistemolojik inançlar ve fen kavram bilgisi) oluşmaktadır. Bu çalışmaya Türkiye genelinden, devlet okullarında çalışan 893 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Çalışma verileri,“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Fen Öğretme Niyeti ve Davranışı Anketi”ve“Demografik Bilgi Anketi”aracılığıyla toplanmıştır. Bu çalışmada ölçüm ve yapısal model analizleri Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak yapılmıştır. Yapısal model analizi; davranış inançları, normatif inançlar ve kontrol inançları ile sırasıyla tutum, öznel normlar ve algılanan davranış kontrolü arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretim açısından davranış inançları fen öğretimine karşı tutumunu önemli bir şekilde belirlediği tespit edilmiştir. Ek olarak, çalışmaya katılan okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretme niyetleri; fen öğretimine karşı tutum, öznel ve kişisel normlar, algılanan davranış kontrolü ve öz yeterlik inançları ile açıklanmıştır. Bu değişkenler öğretmenlerin fen öğretme niyetlerinin % 42 oranında varyansını açıklamışlardır. Ayrıca modele sonradan eklenen kişisel normlar ve öz-yeterlik inançları da önemli ölçüde modele katkı sağlamışlardır. Diğer taraftan, öğretmenlerin fen öğretim davranışını doğrudan ölçen üç değişkenden sadece ikisi (öz yeterlik inançları ve fen öğretme niyeti) anlamlı bulunmuş olup, öğretmenlerin fen öğretimine yer verme davranışlarının % 13.5 oranında varyansını açıklamıştır. Bulgular, genişletilmiş planlanmış davranış teorisinin öğretmenlerin fen öğretme niyet ve davranışlarını açıklamak için faydalı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the factors influencing early childhood teachers' intentions and behaviours regarding science teaching in the light of Theory of Planned Behaviour (TPB). In addition to the original TPB constructs (i. e. behavioural beliefs, normative beliefs, control beliefs, attitude toward behaviour, subjective norms, perceived behavioural control, behavioural intention, and behaviour), four variables (i.e. personal norms, self-efficacy beliefs, science content knowledge, and epistemological beliefs) were added into the TPB model in this study. Data were collected from 893 early childhood teachers working in public pre-schools in Turkey. Early Childhood Teachers' Science Teaching Intention and Behaviour Questionnaire was prepared in accordance with the TPB and previous science education literature. A model was developed to describe the relationships among study variables and tested in a complex correlational technique, Partial Least Square - Structural Equation Modelling (PLS- SEM). Results indicated that early childhood teachers' science teaching intentions were significantly related to their attitude, subjective and personal norms, perceived behavioural control, and self-efficacy beliefs. In addition, teachers' science teaching intentions and their self-efficacy beliefs were significantly associated with the frequency of science instruction in the classroom. Attitude towards science teaching was the strongest predictor of teachers' science teaching intentions and perceived behavioural control over science teaching was the weakest predictor of teachers' science teaching intentions. Moreover, science content knowledge of teachers did not directly predict teachers' intention, and epistemological beliefs did not provide any contrıbution to the model. Overall, the model explained 41.2 % of variance in intention to teach science, and 13.5 % of the variance in self-report science teaching behaviour of teachers. The findings implied that an extended model of the TPB was beneficial to investigate teachers' science teaching intentions and behaviours.