Türkiye'de mobil numara taşınabilirliği uygulamasının ekonomik etkileri
Economic impact of mobile number portability: Case of Turkey
  1. Tez No: 439297
  2. Yazar: ALİ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mobil Numara Taşınabilirliği (MNT) uygulaması, abonelerin numarasını değiştirmeden hizmet alınan operatörün değiştirilmesidir. Bu çalışmada Türkiye'de MNT uygulamasının fiyat ve rekabet özelinde ekonomik etkileri incelenmiştir. MNT, 09 Kasım 2008'de BTK tarafından uygulanmaya konulmuştur. MNT'nin Türkiye'de fiyat ve piyasa rekabeti üzerindeki etkisinin ekonometrik analiz olarak araştırıldığı ilk çalışmadır. Çalışmada Türkiye mobil telekomünikasyon sektörüne ait 2008 yılından 2015 yılına kadar olan çeyreklik veriler kullanılmıştır. Çıkan sonuçlara göre; Türkiye'de MNT uygulamasıyla fiyatlar düşmüş ve piyasa rekabeti artmıştır. Ayrıca, pazar payı düşük olan operatörlerin MNT uygulamasına daha fazla tepki verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'de beklenen ölçüde pazar paylarında değişme yaşanmamış olmakla birlikte rekabet artmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile Number Portability (MNP) allows subscribers to change the carrier without changing their phone number. In this study, the economic effect of MNP on market price and competition in Turkey is examined. MNP in Turkey is being implemented in 09 November 2008 by Information Technologies and Communications Authority. This is the first study that examines the effects of MNP by econometric analysis on price and market competition in Turkey. In the study, the quarterly data from Turkish mobile telecommonication sector between 2008 and 2015 is used. According to the results; the prices has decreased and market competition has increased by MNP in Turkey. Furthermore, market followers seem to respond more than incumbents do when MNP is introduced. Although, expected change in market shares has not been practiced, the market competition has increased in Turkey.