İşgörenlerde iş aile ve aile iş çatışmasının tükenmişlik üzerine etkisi
The worker on work family and family work conflict effects of exhausti̇on
- Tez No: 439298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan hayatında bireyin iş ve aile içerisinde sahip oldukları roller, onların iş ve yaşam tükenmişlik düzeyleri üzerinde etkili olmaktadır. Bireyin sorumlulukları ne kadar artarsa tükenmişlik düzeylerinin de okadar arttığı yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu çalışma iş aile ve aile iş çatışmasının tükenmişliğe olan etkisini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma evrenini Eskişehir Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve Eskişehir'de bulunan özel sektör çalışanları oluşturmaktadır. Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde ve özel sektörde çalışan personele 500 adet anket dağıtılmış ve geçerli olan 496 adet anket ile çalışma verileri incelenmiştir. Çalışmada Maslach Tükenmişlik envanteri ve Netemeyer iş aile ölçeği kullanılmıştır. Maslach tükenmişliği üç faktörde ele almıştır. Verilerin analizinde ise bu üç faktör bütün olarak analize tabi tutulmuştur. İş aile ölçeği ise, iş-aile çatışması ve aile-iş çatışması olmak üzere iki yönlü bir özellik sergilemektedir. Bunlardan birincisi olan aile-iş çatışmasının literatürde birden fazla tanımı yapılmıştır. Netemeyer ve arkadaşlarına göre aile-iş çatışması, aile ile ilgili faaliyetlerin iş sorumlulukları ile karışması durumunda ortaya çıkmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenilirlik analizi sonucunda oldukça güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçek ifadelerinin normal dağılım sergilediği basıklık ve çarpıklık değerlerinden anlaşılmıştır ve daha sonrasında araştırmada uygulanan analiz yöntemlerine karar verilmiştir. Çalışmada demografik değişkenlerle ölçek ifadeleri arasındaki farklılıkları tespit etmek için Anova ve t testi yapılmıştır. Buna göre işgörenlerin çalışma saatleri, hizmet yılları, çalışılan kurumun hukuki statüleri ile iş ve aile çatışma düzeyleri arasında anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir. Ayrıca iş aile çatışması ile aile iş çatışması ve tükenmişlik algıları arasında da anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In human life, has the individual roles around work and family, It is effective in their work and family life. It was observed that studies, how much increases the responsibilities of the individual the greater the level o burnout. In this study, It aims to identify on work with family and family with work of conflict effects of exhaustion. Prepare a substructure research area, private sector emplyee in Eskisehir and workers of metropolitan municipality of Eskisehir. Make 500 survey on private sector emplyee in Eskisehir and workers of metropolitan municipality of Eskisehir and investigated effective of 496 surgey and current study data. In this study, used burnout inventory of Maslach and work with family inventory of Netemeyer. Go around on burnout of Maslach three factor. Analysis of data, keep the processed as a whole of three factor. Inventory analysis of work and family reveals a two-way property: work with family conflict and family-work conflict. The first of these is family with work conflict has more than one definition in the literature. According to this, it identifies significant differences employee of hours of works and work with family conflict degree. In this work, used reliable scales. The normal of the dispersion exhibit have been notice of dexcess kurtosis and skewness value and later ıt is decided on used of analysis methods. According to Netemeyer and his friends family with work conflict occurs about family studies job responsibility jumble. In this work, Anova test and t test was carried out aims to find out differences of demographic variability and scale statements.