Ülkelerin insani gelişmişlik düzeylerinin çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaulation of human development index levels of countries by using multivariate statistical analysis
  1. Tez No: 439296
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada dünyanın farklı bölgelerindeki 106 ülke için, insani gelişmişlik düzeylerinin çok değişkenli istatistiksel yöntemler (Faktör Analizi) ile analiz edilmesi konu edilmiştir. Analize dahil edilmiş 2013 yılına ait 20 değişken faktör analizi yöntemi ile toplam varyansın yaklaşık olarak %75'lik kısmını açıklayan 6 faktöre indirgenmiştir. Ülkelere ait yeni faktörlerin değerleri kullanılarak gelişmişlik endeksleri hesaplanmış ve ülkeler bu endekslere göre k- ortalamalar kümeleme analizine tabi tutularak gruplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Katar diğer ülkelerden ayrılarak en gelişmiş ülke olarak gruplanmıştır. ABD ve birçok Avrupa ülkesi gelişmiş ülkeler olarak göze çarpmaktadır. Bu ülkelerden sonra Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı Balkan ve Asya ülkeleri, Güney Amerika ülkeleri gelişmekte olan ülkeler olarak gruplanmıştır. Son sıralarda yer alan Kenya, Nijerya, Uganda gibi afrika ülkeleri de gelişmemiş ülkeler grubunda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Human development index for 106 countries of the World is the subject of analyzing by multivariate statistical techniques. Of the 20 variables ,belonging to 2013, included the analysis are reduced 6 factors which explained about %75 of total variance. Development indexes of the countires has calculated using new factor scores and these countries was clustered according to indexes by using k-means cluster method with 4 cluster. According to analysis, Qatar that cut loose from others, is clustered as most development country. USA and most Europe countries take part in ranks top in the list as developed countries. After these countries, some Balkan and South America countries are clustered developing countries which Turkey is in cluster. On the other hand, most Africa countries such as Kenya, Nigeria, Uganda get involved last in the list as underdeveloped countries.