Türkiye'de medikal sağlık turizminin geliştirilmesinde işletmelerin uyguladıkları pazarlama çalışmaları ve Ankara ilinde bir alan araştırması
Marketing activities of enterprises in the improvement of medical tourism in Turkey and a field survey in Ankara
  1. Tez No: 439325
  2. Yazar: CİHAT ERCE İŞBAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Gelişen iletişim ve ulaştırma olanakları ile birlikte son yıllarda medikal turizm, tüm dünyada yaygınlaşan bir turizm türü olmuştur. Dünyadaki birçok ülke bu alanda çalışmalar yürütmeye başlamıştır. Çalışmanın amacı; medikal turizm faaliyetinde bulunan özel hastanelerin uygulayabilecekleri bütünleşik pazarlama çalışmalarının geliştirilmesidir. Çalışmanın araştırma bölümünde, Ankara'da bulunan,medikal turizm çalışmalarına ilgi gösteren, genel sağlık hizmeti veren özel hastanelerin yöneticileri yada uluslararası hasta bölümü uzmanları ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde yarı yapılandırılmış anket kullanılmış ve uzmanların ilgili konulardaki düşünceleri derlenmiştir. Görüşmeler yaklaşık altmış ile doksan dakika arasında sürmüştür. Elde edilen verilere nitel araştırma tekniklerinden betimsel analiz yapılmış, sıklık dağılımları oluşturulmuş, uzmanların görüşleri aktarılmıştır. Uzmanların görüşleri ışığında çeşitli yorumlar yapılmış ve medikal turizm konusunda işletmelerin ne gibi pazarlama faaliyetleri geliştirebilecekleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre öne çıkan çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Hedef pazar konusundaki en önemli nokta ulaşım kolaylığıdır. Büyük pazarlarda ülke sağlık markası oluşturulması oldukça önemlidir. Medikal üründe uluslararası akreditasyonlara sahip olmak önemli avantajlar sağlamaktadır. Fiyat farklılaştırma çalışmaları ürünün somut boyutunda yapılabilir. Medikal turizm konusunda havayolları ile ilişkilerin geliştirilmesi önemli bir noktadır. Tutundurma konusunda reklam özellikle pazara girişte önemlidir. Ağızdan ağıza pazarlama bu faaliyette oldukça önemli olduğundan kurulacak işbirlikleri ile internette Türkiye'de medikal turizme ilişkin yoruma dayalı bir sitenin kurulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
By the increasing of communication and transportation opportunities, in the recent years medical tourism became one of the common tourism types. Many countries in the world have begun to work in this field. The main aim of this study is to improve integrated marketing activities for the private hospitals working in medical tourism field. In this study, in order to collect data face to face interviews have been done with the managers or the experts of the international patients department of private hospitals interested in medical tourism in Ankara. In those interviews, semi structured questionnaire has been used. The thoughts of the experts have been collected. Interviews lasted in between 60 and 90 minutes. The data which have been collected from the survey have been analyzed with descriptive analysis and frequency analysis technique which is a kind of qualitative research technique, thoughts of experts are given. Comments have done by using ideas of experts and possible marketing activities which can be done by the enterprises were discussed. According to the study, the most important activities are given. The most important point in target market is transportation facilities. Preparing a health mark in large markets is very crucial. In core product which is medical product in medical tourism, having an international accreditation is very important in order to show the quality of the product. Pricing differentiation can be implied in formal product part. There is another important point in improving relations with airlines. Advertisement is very important while market entry. As mouth to mouth marketing is very crucial, foundation of an internet web-site which is a comment website is very important for mouth to mouth marketing.