Kar amacı gütmeyen kuruluşlardan olan vakıfların denetimi, UFRS açısından incelenmesi ve örnek uygulama
Examination and supervision of foundations that are non-profit organizations under IFRS and related accounting application
- Tez No: 439324
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dünyada yaşanan siyasal, toplumsal ve ekonomik gelişmelerin etkisiyle sivil toplum olgusu günümüzde hızla büyüyen bir alan haline gelmiştir. Vakıflarda, başlangıcı İslamiyet öncesine dayanan ve topluma karşılıksız hizmet sunma amacı taşıyan sivil toplum kuruluşlarından biridir. Vakıflar başlangıçta, bir malın ya da gelirin bir daha geri alınmamak üzere belirli bir amaca özgülemesi şeklinde tamamen hayri düşüncelerle kurulurken, bu anlayış zaman içinde ekonomik, sosyal ve siyasi nedenlerle değişikliğe uğramıştır. Günümüzde vakıflar artan önem ve etkinliklerinin yanında, amaçlarını gerçekleştirebilmek için kurdukları iktisadi işletmeler aracılığıyla ticari, sınai veya zirai alanlarda faaliyet gösteren organizasyonlara dönüşmüşlerdir. Bireysel anlamda vakıflar ile bağlı iktisadi işletmelerinin etkin bir şekilde yönetilebilmesi, makro anlamda ise sektördeki gelişmelerin izlenerek, gerekli yönlendirmelerin yapılabilmesi için hem sağlıklı bir denetim sistemine hem de bilimsel temele dayanan muhasebe uygulamalarına gerek bulunmaktadır. Bu anlamda çalışmamızın amacı, sivil toplum kuruluşları içerisinde önemli bir yere sahip olan vakıfların, uluslararası finansal raporlama standartları(UFRS) temelinde mali tabloları hazırlayabilmesine yöneliktir. Ayrıca, çalışmamızda Türk Medeni Kanununa tabi olarak kurulan vakıflarda yürütülmesi gereken denetim çalışmaları hakkında bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of the nongovernmental organization has become a rapidly growing area of the effect of political, social and economic developments in the world. Foundations are one of the non-governmental organizations with a purpose to serve the society free of charge and are based on the pre-Islamic period. In the beginning, the foundations were completely established with charity purposes by committing a property or revenue for a purpose without reimbursement; this has undergone a change for economic, social and political reasons. Today, foundations have turned into organizations that carry out commercial, industrial or agricultural activities through commercial enterprises that they found to realize their objectives together with their increasing importance and activities. It is required a sound audit system and accounting applications based on the science to guide the foundations by following up the developments in the sector in the macro sense and effectively manage them and affiliated commercial enterprises. In this sense, the objective of our study is to enable foundations that have an important place within nongovernmental organizations, to prepare financial statements under international financial reporting standards (IFRS). Furthermore, our study will provide information about the audit activities that are required to be conducted in foundations, which are established in accordance with Turkish Civil Code.