Uluslararası pazarlama faaliyetlerinde kültürün ürün stratejilerine etkisi
The effect of culture on product strategies at international marketing activities
- Tez No: 439326
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Uluslararası pazarlamada kültür kavramı uluslararası faaliyetlerde bulunan işletmelerin başarısını önemli derecede etkileyebilecek bir kavram olduğundan bugüne kadar bir çok araştırmaya konu olmuştur. Bu araştırmada farklı olarak uluslararası işletmelerin pazarlama faaliyetlerinden yalnızca somut ürün düzeyi çerçevesinde ürün bileşenleri –ürün tasarımı, renk, tat ve koku, kalite, ambalajlama, etiketleme markalama- kararlarına odaklanılarak, bu bileşenlerin kültürden ne şekilde etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır. Bu etkiyi literatürde genel olarak kabul görmüş kültür bileşenleri ve Hofstede'in kültür kuramında yer alan kültür bileşenleri ile belirlemeye çalışan bu araştırmada, kültür bileşenlerinin; değer ve davranışlar, gelenek ve görenek, dil, din, mekan algısı, zaman algısı, estetik algının her birinin ürün stratejileri üzerindeki etkisini belirleme amacının yanı sıra, Hofstede'in kültür kuramı bileşenleri; güç mesafesi, bireysellik/kollektivizm, belirsizlikten kaçınma, erillik/dişillik, kısa vadeli/uzun dönemli bakış açısının her birinin ürün stratejileri üzerindeki etkisini belirleme amacı da söz konusudur. Bu amaçla yürütülen bu çalışmada, araştırmaya katılan işletmelerden daha derin ve gerçekçi bilgiler alabilmek amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Ankara ilinde üretim yapan, gıda ve meşrubat sektöründe faaliyet gösteren ve uluslararası pazarlama faaliyetlerinde bulunan işletmelerle yüz yüze görüşme yapılmıştır. Araştırmaya katılan işletme yöneticilerinden yüz yüze görüşmeler ile elde edilen veriler kodlanarak analiz edilmiş ve kültür bileşenlerinin her birinin ürün bileşenlerine etkileri belirlenmiştir. Kültür bileşenleri ile Hofstede'in kültür bileşenlerinin, ürün kararları üzerinde benzer etkilerinin yanı sıra, farklı kararlar üzerindeki etkileri olduğu da dikkate alınarak, kültürün ürün stratejilerine etkisini incelerken bu bileşenlerin birlikte ele alınmasının daha kapsamlı sonuçlar yaratacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Culture conception at international marketing which effects firms' success that does international marketing activities has been discussed many research to this day. İn this research diversely others, international firms' marketing activities' only with physical product level framework product componenets – product design, colour, taste, frangrence, quality, packaging, labelling, branding- focusing on decisions and defining this componenets how effected from culture. This effect is generally accepted in the literature and culture dimensions in attempting to determine the components of culture located in Hofstede's cultural theory in this research, cultural dimensions; values and attitudes, traditions and customs, language, religion, space perception, perception of time, as the purpose of determining the impact of each product strategies as aesthetic perception, Hofstede's cultural theory dimensions; power distance, individualism / kollektivizm, uncertainty avoidance, masculinity / femininity, short-term / long-term perspective the goal of determining effect on the terms of each product strategy is concerned. For this purpose, this study was conducted, qualitative research methods were used in order to get deeper and more realistic information from businesses participating in the survey. It makes production in Ankara, operating in the food and beverage sector and were interviewed face to face with enterprises in international marketing. Cultural dimensions with Hofstede's cultural dimensions, product decisions, as well as similar effects on, considering that the effects on different decisions, the impact of culture product strategy be considered together when reviewing these components are expected to create more comprehensive results.