Türkiye Muhasebe Standartları-2 açısından stokların değerlendirilmesi (Özel hastane örneği)
Turkey Accounting Standards-2 evaluation of stock in terms (The case of private hospital)
  1. Tez No: 439344
  2. Yazar: EBRAR ILIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmanın amacı özel hastanelerde stok kayıtlarının TMS 2“Stoklar”standardı açısından değerlendirilmesidir. Hastanelerde talep önceden tahmin edilemediği ve kullanılan malzemelerin maliyeti yüksek olduğu için stoklar kritik öneme sahiptir. Araştırma bir özel hastanede yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile yapılan araştırmada veriler, çalışma yapılan hastanedeki ilgili kişilerle görüşme yoluyla ve araştırmacının ilgili birimlerdeki gözlem ve çalışmaları ile elde edilmiştir. Mevcut veriler ile TMS 2 karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda hastanelerde stokların kritik öneme sahip olduğu ve stok maliyetlerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Malzeme alım vade farkının kaydında, stok maliyetlerini belirleme yönteminde, hizmetlerin kaydında ve maliyet hesaplama yöntemlerinde hastane işlemleri ile TMS 2 arasında farklılıklar olduğu saptanmıştır. Stokların maliyetlerin belirlenmesinde, değerlendirilmesinde ve muhasebeleştirilmesinde mevcut sistemde boşluklar vardır. Bu sebeplerden, TMS 2'nin sisteme olumlu yenilikler getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to inventory records in private hospitals TAS 2“Inventories”is evaluated in terms of standard. As demand is unpredictable in hospitals and the high cost of the materials used, stocks is critical. The research was conducted at a private hospital. The data in the research conducted with qualitative research methods, through interviews with persons who are involved in working in hospitals and observation and working in the relevant departments was obtained by the researcher. Available data have been compared with TAS 2. The research results have determined that hospital to be critical of the stock and the high inventory costs. It was found to be different which the record of material purchase, the method to determine inventory costs, the record of service and in cost calculation methods between hospital procedures and TAS 2. In the current system, there are gaps in the determination, assessment and recognition of cost of inventories. Therefore, it is contemplated positive innovation will bring to the system by TAS.