Sosyal medya, sosyal hareketler ve uluslararası müdahaleler
Social media, social movements and international interventions
  1. Tez No: 439343
  2. Yazar: MESUT ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ŞEYHMUS TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İktidar-Muhalefet çekişmeleri, rejim türleri arasında farklılıklar göstermekle birlikte, siyasal düzenin başlangıcından beri süregelmiştir. Muhalefet, gücüne ve faaliyet gösterdiği rejim türüne göre iktidarın farklı tepki ve baskılarına maruz kalmıştır. İktidar-Muhalefet arasında yaşanan iç çatışmalar, tarafların yakın güçte olması durumunda, uzun ve şiddetli olmaktadır. Sosyal hareketler, muhalefetin iktidara karşı memnuniyetsizliğini veya istek ve taleplerini dile getirdiği en önemli araçlardan biridir. Sosyal hareketler, ortaya çıktıkları tarihten itibaren, medya ve iletişim araçlarını yoğun olarak kullanmıştır. Günümüzde geleneksel medya araçları ekonomik veya siyasal baskılarla genellikle iktidarların kontrolü altındadır. Ancak gelişen teknolojinin bir ürünü olan sosyal medya, geleneksel medyanın aksine görece daha özgür bir alandır. Sosyal medyanın, sağlamış olduğu filtrelenmemiş bilgi akışı sayesinde, günümüzde sosyal hareketlerin sayısında ve kapsamında yükselme görülmektedir. Ancak bu durumun sonucunda ortaya çıkan iç çatışmaların etkili çözümü için şart olan dış müdahalelerin meşruiyetini, yöntemini ve araçlarını belirleyecek olan uluslararası hukuk, aynı hızda ilerleyememektedir. Sosyal hareketlerin kazandığı bu ivme, iktidar-muhalefet çatışmalarında artışa neden olurken, uluslararası hukukun bu ivmeyi yakalayamaması nedeniyle ortaya çıkan çatışmaların çözümünde, kabul gören, meşru, tarafsız yöntemler belirlenememekte ve kimi durumlarda çözümsüz kalan çatışmalar iç savaşa kadar tırmanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Government-opposition rivalry has been ongoing since the beginning of the political order even though this rivalry shows variances according to the regime types. Opposition has been subjected to government's oppression and other reactions to the degree of its power and the regime type it operates in. Internal conflicts taking place between government and opposition become long and fierce if parties' powers are close to each other. Social movements are one of the most important tools of opposition for reflecting its discontent with government or wishes and demands from it. Social movements have used media and communication tools heavily since they first appeared. Today, traditional media tools are generally under government control through economic or political pressure. However, contrary to traditional media, social media as being a product of developing technology is relatively a freer area. Today, with the help of social media's unfiltered information flow, the number and the scope of social movements are on the rise. Nonetheless, International Law that should be specifying legality, procedures and tools of the international interventions in such cases, which is a must in the effective resolution of the conflicts emerging as a result of current social movements, seems not to progress with the same pace. While the momentum of social movements leads to an increase in the number of government-opposition conflicts, the widely accepted, legitimate and impartial methods cannot be determined due to International Law's inability to catch up with this momentum and thus in some cases unresolved conflicts could escalate into civil wars.