Yabancı sermaye girişlerinin yurtiçi tasarruflar üzerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of foreign capital inflows on domestic saving: Turkish case
- Tez No: 439345
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
1980 yılında dünya genelinde uygulamaya konulan serbestleşme politikaları ile yabancı sermaye, uluslararası düzeyde hareket etme imkânı bulmuştur. Kalkınmaları için gerekli olan yatırımları finanse etmede yeterli yurtiçi kaynağa sahip olmayan gelişmekte olan ülkeler, yabancı sermayeden yararlanmışlardır. Bir ülke ekonomisine giriş yapan yabancı sermaye, makro ekonomik dengeler üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Bu çalışmada 2002-2015 yılları arasında Türkiye ekonomisine giren yabancı sermayenin yurtiçi tasarruflar üzerindeki etkisi incelenmektedir. Oluşturulan modelde değişkenler arasında uzun dönemli ilişkinin araştırılması için Sınır Testi Yaklaşımı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, uzun dönemde yabancı sermaye girişlerinin yurtiçi tasarruflar üzerinde negatif etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign capital had the opportunity to move internationally with liberalization policies implemented worldwide in 1980. Developing countries doesn't have enough domestic resources to finance investments necessary to develop, have benefited from foreign capital. Foreign capital entering the country's economy, has various effects on macroeconomic balances. In this sturdy, foreign capital entering the Turkish economy between the years 2002-2015, is examined. Bounds Testing Approach is used to investigate long-term relationship between variables of the generated model. Findings indicate that foreign capital inflows has negative impact on domestic savings in long-term.