Sintine atıksularının membran filtrasyon sistemiyle arıtım performansının incelenmesi
Study of the bilge wastewater treatmant performance with membrane filtration system
  1. Tez No: 439410
  2. Yazar: DUYGU SESLİ BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KESKİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde meydana gelen çevre kirliliği insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmaktadır ve gemilerden hiçbir işleme tabi tutulmadan denize deşarj edilen sintine atıksuları deniz ortamı için oldukça zararlıdır. Arıtım süreci oldukça zor olan sintine atıksularıtoksik, korozif, yanıcı özelliğe sahip olmanın yanı sıra yüksek miktarda kirlilik içermektedir.Literatürde bu tip atıksularınmembran teknolojisi ile arıtılması üzerine fazla çalışma bulunmamaktadır.Bu tez çalışmasında laboratuar şartlarındaÇanakkale limanında bir gemiden temin edilen sintine atıksuyu ilk olarak işlem görmemiş daha sonra kaba filtreden geçirilme, havalandırma gibi ön işlemler uygulanarak çeşitli membranlar (Nf90, Nf270, Uc005,Uc030…) ve membran filtrasyon sistemi kullanılarak arıtım performansları incelenmiştir. AyrıcaUC030 ve UC005 membranları seçilerek atıksu membran filtrasyon sisteminde toz ve granülür aktif karbonla çeşitli yüzdelerde çalışılmıştır. (%0.125,%0,25 ve %0,5). Bütün bu değerler göz önünde bulundurularak optimummembran tipi, aktif karbon türü ve miktarı belirlenmiştir. Çalışmalar boyunca yapılan deneyler sonlu membran filitrasyon sisteminde gerçekleştirilmiştir. Yapılan arıtılabilirlik çalışmaları ile %91 KOİ giderim verimi elde edilerek deşarj standartları sağlanmıştır. Ayrıca %71 iletkenlik giderim verimi elde edilmiştir. Bununla birlikte optimum aktif karbon türü ve miktarı belirlenerek toplam %90.2 KOİ giderim verimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, pollution has reached to threatening ocuring human health and bilge wastewater discharged into the sea from the ship without any treatment, is very harm ful to the marine environment. Treatment of the bilge wastewater is quite difficult and also it contains high amounts of pollution as well as toxic, corrosive and flammable. Literature studies about the treatment of bilge wastewater by membrane technologies are limited. In this thesis, bilge wastewater provided from a ship of Canakkale harbor, firstly untreated and then appliying some pre-treatments such as aeration, using various membranes (Nf90, Nf270, Uc005, Uc030 ...) treatment performance of membrane filtration systems are investigated in labrotary conditions. Also, the bilge wastewater has been studied by using powder and granular activated carbon in various percentages(0.125%, 0.25% and0.5%) in membrane filtration system with UC030 and UC005 membranes selected. Consedering all these values; optimum membrane type, the type and amount of activated carbon are defined. All the experiments through the study carried out in the dead-end membrane filtration system. As a result of treatability studies are obtained with 91% COD removal efficiency is achieved discharge standards. Also conductivity removal efficiency is obtained71%. By the way, optimum activated carbon type and the amount of carbon are defined total COD removal efficiency of 90.2% has been achieved.