Türkiye'de tek partili yönetimden çok partili yönetime geçiş sürecinde Türk siyasi hayatı (1946-1950)
The Turkish political life (1946-1950) in the transition one-party system to multi-party system in Turkey
  1. Tez No: 43943
  2. Yazar: TURGAY UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLAL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT ( en fazla 250 sözcük) : 1946-1950 yılları arasındaki dönem Türk siyasal hayatında büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde Türkiye tek partili siyasal sistemden çok partili demokratik sisteme geçiş yapmıştır. Çok partili hayata geçişin iç ve dış nedenleri mevcuttur. İç nedenler ülkenin ekonomik ve sosyal yapısına dayanan nedenlerdir. İkinci Dünya Savaşı sonrası, demokratik ülkelerin zafer kazanması, demokrasinin yükselen değer haline gelmesi ve Sovyetler Birliği'nin tehditleri nedeniyle ülkenin batıya yaklaşma arzusuda dış nedenleri oluşturmaktadır. 1946'da bu iç ve dış nedenlerin zorlamasıyla Demokrat Parti kurulmuştur. 1946-1950 arası Demokrat Parti muhalefet partisi fonksiyonunu üstlenmiştir. Bu dönemde muhalefet olgusu Türk siyasal hayatına vazgeçilemiyecek bir şekilde yerleşmiştir. Demokrat Parti 23 yıl süren tek parti iktidarına ilk serbest ve adil seçimlerde halk desteğiyle son vermiştir.
Özet (Çeviri)
INGILIZCE ABSTRAKT (eıı fazla 250 sözcük) The period between 1946-1950 had been great importance in the history of Turkish policy. In this period, Turkey had transitioned from one-party ruled political system to multi-party democratic system. The transititon to multi-party political system has internal and external affects. Internal affects based upon economic and social structure of the country. After the second world war, the triumph of democratic countries, increasing value of democracy and desiring nearnes of the country to the West because of threating of Soviet Unions were the reasons of external factors. In 1946, by forcing this internal and external factors, Democrat Party founded. Between 1946-1950, Democrat Parly functioned as opposition party. In this period, conception of opposition placed in Turkish political life persistlenly. Democrat Party come to power by elections which was held firstly as free and fair and one-ruled party power which had been for 23 years lost by public support.