İLkokul 5. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı ile ana baba tutumları arasındaki ilişki
The Relationship between self-esteem and perceived parents attitudes of 5 th- grade elemantary school students
- Tez No: 43942
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERDA AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İzmir, Konak ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk okullarda okuyan 5. sınıf öğrencilerinin benlik saygısı ile ana - baba tutumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında alt sosyo - ekonomik düzeyi temsil eden ilk okullardan 90 (45 kız, 45 erkek), orta sosyo - ekonomik düzeyi temsil eden il kokullardan 1 50 (75 kız, 75 erkek) ve üst sosyo - ekonomik düzeyi temsil eden ilkokullardan 60 (30 kız, 30 erkek) öğrenci olmak üzere, 12 sınıftan tesadüfi örnekleme yoluyla toplam 300 öğrenci seçilmiştir. Piers - Harris Benlik Saygısı Ölçeği (EK-1 (1964)), Ana Baba Tutumu Ölçeği (EK-2) ve Öğrencilere Kişisel Bilgi Formu (EK-3) uygulanmıştır. Anket sonuçlarının çözümlenmesinde yüzdelik dağılımı ve X2 analizi yapılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri olan benlik saygısı ve ana - baba tutumu ile bağımsız değişkenlikleri olan öğrencilerin, cinsiyeti, doğum sırası, ana okuluna gitme durumu, kendilerini ailede kime yakın hissettikleri, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu, annenin çalışma duru mu, okul başarısı ve okul başarı beklentisi ile benlik saygısı ve ana - baba tutumu arasındaki ilişki X2 yöntemiyle araştırılmıştır Elde edilen bulgularda ana - baba tutumu ile çocuğun benlik saygısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ana - baba tutumunu demokratik olarak değerlendiren öğrencilerin benlik saygısının ana - baba tutumunu otoriter olarak değerlendiren öğrencilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu konuda yapılan araştırma bulguları ve kuramsal yayınlarda belirtildiği gibi benlik saygısıyla ilgili en önemli değişkenlerden birisi ana - baba tutumlarıdır. Bu araştırmada elde edilen bulgular, diğer araştırma bulguları ile tutarlı bulunmuştur. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study investigates the relationship between self - esteem and perceived parents' attitudes of elementary school students. The sample ansisted of 300 students who attend to fifth grades in the ele- mantary schools in Izmir. The subjets were selected on the basis of three dif ferent levels of socio economic status. 90 students (45 girls, 45boys) came from the low level of, socio economic status; 1 50 students (75 girls, 75 boys) came from the medium level of sacio economic status and 60 students (30 girls, 30 boys) came from the high level of socio economic status. Three meausures were administered to the students; Personal Informa tion From to collect some demographic data, Pires - Harris (1964)“The way I Feel About Myself Inventory”to meausure students' self - esteem and Parental Attitude Inventory to meausure students perceptions about their parents' atti- tutes. The relations between the dependent variables (self - esteem and per ceived parental attitude) and the independent variables (gender, birth order, previous attendance to kindergarden, students' feelings of closeness to their parents, parents' educational level, mothers work background and academic achievement and expectancyn level of academic achievement of the stu dents) vere analyzed by the help of X2 methods and percentages. Significant findings include a relationship between perceived parental at titude and self - esteem. It was alsa faund that there is a positive relationship between the perception of democratic attituted of parents and high self - es teem of the students. Results were found to be consistent with the findings found in literature. IV