Demokratikleşme sürecinde Millet Partisi
The Nation Party in the democratization process
  1. Tez No: 775411
  2. Yazar: BÜŞRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ASLI KELKİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de 1923 yılında cumhuriyet rejiminin kurulmasının ardından demokratikleşme sürecinde muhalefet kavramı önemli bir unsur olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple çalışmada Erken Cumhuriyet dönemindeki ve II. Dünya Savaşı sonrasındaki dönemdeki demokratikleşme sürecinde muhalefet oluşumları irdelenmiştir. Kavramsal olarak muhalefet tanıtıldıktan sonra önce Atatürk dönemi muhalefet oluşumları incelenmiş, ardından İnönü dönemi muhalefet oluşumları, özellikle Millet Partisi üzerinde durulmuştur. Çalışma, Türkiye'nin çok partili döneme geçiş sürecini analiz ederken bu süreçte iktidarların otoritelerini kaybetme korkusundan zaman zaman muhalefet oluşumlarını tasfiye etme girişimleri içerisine girdiğini iddia etmektedir. İktidarın uzun süre tek elde bulunması yönetimde aksaklıklara sebep olmakta ve muhalefet oluşumlarının gerekli görülmesine rağmen hazmedilememesi bu aksaklıkları artırmaktadır. Bu çalışmada, Erken Cumhuriyet Dönemi muhalefet oluşumlarından olan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası, Serbest Cumhuriyet Fırkası ve erken Cumhuriyet Halk Partisi dönemlerinden bahsedilmiş daha sonra İnönü Dönemi muhalefet oluşumlarından Milli Kalkınma Partisi, Demokrat Parti ve Millet Partisi üzerinde durulmuştur. Tez, Millet Partisi'nin doğuşunun kişisel çekişmelerden kaynaklanmadığı argümanını öne sürmekte, bu partinin ortaya çıkmasında fikir ayrılıklarının etkili olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
The notion of opposition emerged as an important element in the democratization process in the wake of the establishment of a republican regime in Turkey in 1923. For this reason, in this study, the opposition formations in the democratization process in the early Republican period and in the post-Second World War period were scrutinized. After the introduction of the opposition conceptually, first the opposition formations during the Atatürk era are examined, then the opposition formations of the İnönü period, especially the Nation Party, are dwelled on. While the study analyzes Turkey's transition to the multi-party period, it contends that in this process, the governments sometimes attempt to purge opposition formations out of fear of losing their authority. The retaining of power by a single party for a long time causes disruptions in the administration and the government's intolerance of opposition formations, although they are deemed necessary, increases these disruptions. In this study, the opposition formations of the early Republican period such as the Progressive Republican Party and the Free Republican Party and the early periods of the Republican People's Party are mentioned, then the opposition formations of the İnönü period, such as the National Development Party, the Democrat Party and the Nation Party, are elaborated. The thesis put forth the and stated that the differences of opinion were effective in the emergence of this party.