Hastanelerde malzeme yönetiminin bir fonksiyonu olarak depolama ile ilgili bir araştırma
  1. Tez No: 43952
  2. Yazar: BURHAN BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNEVVER MENDERES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Hastanelerin sınırlı kaynaklarla belirlenen amaçlarını yerine getirebilmesi için, özellikle gerekli olan malzemelerin istenilen yer ve zamanda, istenilen miktarda ve kalitede hazır bulundurulmasına bağlıdır. Etkin bir malzeme yönetim sisteminin bulunmaması sonucu ortaya çıkabilecek malzeme yetersizliği veya yokluğunun maliyeti maddi olduğu kadar diğer işletmelerden farklı olarak hastalık, acı ve ölüm gibi parasal olarak ölçülmeyen manevi kayıpları da kapsar. Malzeme yönetim sisteminin etkinliği hastanelerde arzettiği hayati önemin yanısıra, sınırlı olan işletme sermayesinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlaması ve maliyetlerle gerçekleştireceği tasarruflar açısından da ekonomik bir fonksiyona sahiptir. Etkin bir malzeme yönetim sistemi ile yapılacak satın alımlardan ve stok miktarında yapılacak indirimlerden sağlanacak tasarruflar hastanelerin başka amaçlarını gerçekleştirmelerine imkan verecektir. Bu çalışmada, ülkemizdeki hastanelerde malzeme yönetim faaliyetleri ve depolama sistemleri hastanelerin ait oldukları kurumlara göre farklılık göstereceği ve bilimsel bir malzeme depolama sisteminin olmayacağı hipotezi 57 hastane yöneticisi ile yapılan anket sonucunda elde edilen veriler kullanılarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. Hastane bütçesi içinde, malzeme giderlerinin % 46 gibi önemli bir orana sahip olmasına rağmen, hastanelerde malzemelerin depolanmasına gereğince önem verilmediği ve malzemelerin depolanmasının politika ve süreçleri açısından kamu ve özel hastaneler arasında önemli farklılıkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle kamu hastanelerinde klasik malzeme yönetim anlayışının hakim olduğu, yöneticilerin bilimsel depolama ve stok kontrol yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklar» gözlenmiştir. Malzeme yönetimi ile ilgili mevzuatın yetersizliği, aşırı merkeziyetçilik hastanelerin etkin bir malzeme yönetim sisteminin oluşmasını engellediği görülmüştür. Araştırmadan çıkarılan sonuçlardan hareketle hastanelerde büyük eksikliği görülen depolama ve stok kontrolüne ilişkin bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Hospitals, to do their purposes by limited sources, depend on the providing necessary materials in sufficient quantity and quality in the correct time and place. These lack of necessary material, arising in the result of in efficient material managemant. Causes not only economocial problems but also sorrow illness and death. These results cover spiritual matters which can not be compensated by money like other undertakings. Efficiency of the material management system has the vital effect on the hospitals. These system also has the economical function by using the limited money in the most effective way and decreasing the costs. Using effective material management system in buying and in stock control provides savings that can be used in other purposes in the hospitals. In this study,“ the hypothesis that claims the material management systems and the storage systems of the hospitals are different from each others and are dependent on the hospitals relevant institutions, and there can not be an established scientific storage systems”has been evaluated in the computers by doing official inquries on 57 hospital managers. In the result of this. Material costs cover 46 % of the total hospital budget but they don't give the adequate importance of these materials storages. The time and polcey of the material storages are very different from government hospitals and special hospitals. Classic material management system is used widely especially on governmant hospitals and these managers have not got adequate knowledge of scientific storage systems and the control of these systems. Poor publication of material managemant and extreme centralization of management prevents them from establishing of a proper material management system. In the result of these studies, a new model of storage system and the storage control system has been suggested to the hospitals.