Türk-Amerikan ilişkilerinde savunma ve ekonomik alanda işbirliğine ilişkin andlaşma (SEİA)
- Tez No: 43956
- Danışmanlar: PROF.DR. MELDA SUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türk-Amerikan ikili savunma andlaşmalarından,“Türkiye Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Arasında Kuzey Atlantik Andlaşmasının II. ve III. Maddelerine Uygun Olarak Savunma ve Ekonomi Alanında İşbirliğinde Bulunulmasına Dair Andlaşma”(SEİA)'nın andlaşmalar hukuku ilkelerine uygunluk açısından incelenmesine yöneliktir. Birinci bölümde; Türk-Amerikan ilişkilerinin başlangıcı ile SEİA'ya kadar iki ülke arasında yapılan savunma andlaşmaları ana hatları ile incelenmiştir. İkinci bölümde; ana konumuz olan SEİA'nın incelenmesine geçilmiştir. Temel andlaşma ve tamamlayıcı andlaşmalar hakkında genel bilgiler verilmiş, SEİA'nın andlaşmalar hukuku içindeki yeri belirlenmiştir. Üçüncü bölümde; SEİA'nın uygulanmasından doğan sorunlar ve bu sorunların bertaraf edilmesine yönelik girişimler dikkate alınarak, Türk-Amerikan ilişkilerine bu andlaşmanın etkileri incelenmiştir. Andlaşmanın süresi ve tadili konusunda ortaya çıkan problemler ve yapılan görüşmeler ile sonuçlar değerlendirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri'nin savunma ve ekonomik işbirliğini içermeyen alanlardaki ilişkileri ve yapılan andlaşmalann incelenmesi konularına girilmemiştir. Çalışma, spesifik bir alan ile sınırlı tutulmuştur. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this work is to study the“Agreement for Cooperation on Defense and Economy between the Governments of the Republic of Turkey and of the United States of America in accordance with Articles II and III of the North Atlantic Treaty”which is one of the Turkish-American bilateral defense agreements, from the point of appropriateness to the principles of international Law on agreements. In the first section; the evolution of the Turkish- American relations and the agreements which had been signed between the countries until DECA have been studied in general. In the second section; DECA has been analyzed in details. The information has been given about the main and supplementary agreements, DECA's position in agreements law is also defined clearly. In the third section; as the problems which had been caused by application of the DECA and attempts to find suitable solutions to those problems have been taken into consideration, these agreement's effects on Turkish-American relations have also been analyzed. The problems generated by the duration and modification of the agreement as well as the negotiations and some conclusions reached have been studied in detail. This work does not include the relations and agreements between Turkey and United States of America apart from defense and economic cooperation issues. This work is also limited with that specific subject. VI