Dökümcülük sektöründe safha ve sipariş maliyet sistemi uygulaması
  1. Tez No: 43957
  2. Yazar: FEZA ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde işletmelerin temel fonksiyonu mal ve hizmet üretimi olduğundan, işletmelerin üretim faaliyeti sırasında başarısı ve uzun vadeli yaşamı karlılık kavramına ve maliyet kavramına verdikleri öneme bağlıdır. Üretim maliyetlerinin kontrol edilmesi işlemi belirli yöntemlerin uygulanmasını gerektirdiğinden işletmelerin üretim tekniklerine bağlı olarak bu yöntemlerde değişiklikler gösterecektir. İşletmelerin karlarını artırmaları toplam satışların artmasına bağlı olduğu gibi ayni zaman dilimi içinde toplam üretim maliyetlerinin kontrol edilerek azaltılmasıda işletme karlılığında olumlu bir artışa yol açabilir. İşletmeler toplam üretim maliyetlerinin ve mamul mamul birim maliyetlerinin hesaplamalarını yaparken iki farklı maliyet sistemini uygulayabilmektedirler. Bu çalışmada her iki maliyet sistemide sektöre dönük olarak hazırlanmıştır. Dökümcülük sektöründe safha ve sipariş maliyet sistemi uygulanarak toplam üretim maliyetlerini ve mamul birim maliyetleri hesaplanmıştır. Uygulama sırasında maliyet dönemlerine ait maliyet hesaplarının verileri muhasebe kayıtlarına yansıtılarak sonuçlar maliyet muhasebesi çalışmasından fmansal muhasebe çalışmasına dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the major function of organizations is to produce goods and services today, their success and long-term viability during the process of production and services, depend on the concept of profitability and the importance of costs that they have given. Because the process of controlling production costs requires certain methods to be applied, they can also differ depending on production techniques of the organization. The fact that organizations increase their profits, relies on the increases of the total sales, and leads also to positive increase in organizational profitability in view of decreasing total production costs by controlling them. Organizations çan perform two different cost accounting systems while calculating their total production costs and unit production costs. This study was accordingly prepared by concerning those two cost accounting systems. Total production costs and unit production costs were calculated by applying the phase and ordering cost system to metal-casting sector. During this application, the data of the cost accounting belonging to cost periods were projected to accounting recordings and the results obtained, were changed into financial accounting works from cost accounting process.