Sahil Güvenlik Komutanlığı arama ve kurtarma merkezlerine yönelik etkinlik analizi
Efficiency analysis of Turkish Coast Guard Search and Rescue Centers
- Tez No: 439606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KADİR ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada evrensel bir değer olan insan hayatının kurtarılmasına yönelik Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı arama ve kurtarma merkezleri tarafından denizlerimizde yapılan Arama ve Kurtarma (AK) görevlerindeki etkinliğinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda: Bölüm 1'de arama kurtarma etkinliğinin önemi, bu çalışmayı yapmaya teşvik eden unsurlar ve çalışmanın amacı ele alınmıştır. Bölüm 2'de arama ve kurtarma faaliyetlerine ve etkinlik/performans ölçümü üzerine kapsamlı olarak yapılan literatür araştırması ele alınmıştır. Bölüm 3'te arama ve kurtarma üzerine yayımlanmış olan ulusal ve uluslararası mevzuatlara değinilmiştir. Bu kapsamda, arama ve kurtarmanın tanımı, icra safhaları, ülkemizdeki arama ve kurtarma sistemi organizasyonu ile mevcut arama ve kurtarma organizasyonu içerisinde Türk deniz arama ve kurtarma bölgesinden sorumlu olan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın arama ve kurtarma organizasyon yapısı, imkan ve kabiliyetleri ele alınmıştır. Bölüm 4'te; literatürde kullanılan performans, etkinlik ve etkilik kavramları incelenmiş olup, oran analizi, en küçük kareler yöntemi, toplam faktör üretkenliği, stokastik sınır yaklaşımı ve veri zarflama analizi gibi performans ölçüm tekniklerinin neler olduğu ve bunlar arasındaki farklar anlatılmıştır. Bu performans ölçüm tekniklerinden çalışmanın da metodolojisini oluşturan Veri Zarflama Analizi yöntemi ayrıntılı olarak ele alınmış ve uygulamaya yönelik adımlar ayrıntılı olarak ifade edilmiştir. Bölüm 5'te; elde edilen girdi ve çıktı faktörleri, yıllara göre kullanım frekans sıklıkları ve tanımlatıcı istatistikleri SPSS yardımıyla elde edilerek incelenmiştir. Daha sonra, Frontier Analyst Application bilgisayar programı ile karar verme birimi olarak belirlenen Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlısı 10 adet arama ve kurtarma merkezinin 2011 ile 2015 yılları arasında icra ettikleri arama ve kurtarma istatistiklerinden elde edilen veri seti girdi ve çıktı faktörleri kullanılarak, veri zarflama analizi metodolojisiyle göreceli etkinlik analizi gerçekleştirilmiştir. Bölüm 6'da; 2011 ve 2015 yılları arasında, 10 karar verme birimi için her yıl yapılan etkinlik analizi sonuçları ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Etkin olmayan birimlerin, analiz neticesinde belirlenen referans kümeleri vasıtasıyla etkin hale ulaşmalarına yönelik yapılması gereken iyileştirmeler ortaya konulmuştur. Bölüm 7'de; yapılan çalışmanın değerlendirilmesi yapılmış, ayrıca bu çalışma ile hem akademik ve askeri alana hem de ileriki çalışmalara yönelik yapılan katkılara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure Turkish Coast Guard Search and Rescue (SAR) Organizations performance. Firstly, Turkish SAR System and Organization is elobarated and then, Coast Guard SAR System and Organization which is main responsible of the all Turkish seas is comprehensively mentioned. For this, over the period 2011 and 2015 SAR actions are considered. In order to measure performance, parametric and non parametric methods are examined after that Data Envelopment Analysis (DEA) which is non- parametric method , is chosen. DEA is based on linear function also is oriented input and output balance.In addition ,decision making units (DMU) which are determined are relatively measured. In this study DMU is determined Coast Guard SAR organization which includes 4 main Search and Rescue Coordination Center (SARCC) and 6 Search and Rescue Sub-Center (SARSC).Total 10 DMU s which is decided are measured between 2011 and 2015 by DEA and clasified into groups efficient or not efficient acording to efficient score . This score provides reference clusters .Thanks to these clusters , how inefficient units can be more efficient or can rise their performance, is suggested. Moreover, inadequate situations which affect inefficient units performance are evaluated and according to designated vision by Coast Guard Command, factors which effect search and rescue operations are revealed. At the end, this researchs contributions which can be in academic and also millitary field for further more searchs are mentioned.