T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İç Sular Genel Müdürlüğü Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinin 01.01.2001 ile 31.12.2012 tarihleri arasındaki deniz kaza/olay raporları ile tıbbi tahliye raporlarının değerlendirilmesi
Evaluation of maritime accident/incident and medical evacuation reports of T.R. Ministry of Transportation, Maritime Affairs and Communication, General Directorate of Sea and Inland Waters, Main Search - Rescue Coordination Center from 01.01.2001 to 31.01.2012.
- Tez No: 366100
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tanımlayıcı çalışma, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinin 2001'den 2012 yılına kadar koordine ettiği deniz kazası/olayı ve tıbbi tahliyelerin özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'nin 01.01.2001 ile 31.12.2012 tarihleri arasındaki kaza/olay raporları ile tıbbi tahliye raporlarının tamamı oluşturmuştur. Araştırmada 1796 form incelenmiştir. Araştırma kapsamında incelenen raporlarda yıllara göre en yüksek vaka gerçekleşme yüzdesi %12,7 (228 kaza/olay/tıbbi tahliye) ile 2010 yılı, mevsimlere göre dağılımı arasında en yüksek vaka gerçekleşme yüzdesi %27,7 (497 kaza/olay/tıbbi tahliye) ile sonbahar mevsimi, oluş saatlerine göre dağılımları değerlendirildiğinde en yüksek vaka yüzdesi %30,0 (538 kaza/olay/tıbbi tahliye) ile saat 12:00 - 17:59 arası, en fazla görüldüğü bölge %44,3 ile İstanbul bölgesi (795 kaza/olay/tıbbi tahliye) olmuştur. Yüzde 58,7'sine (1054 kaza/olay/tıbbi tahliye) Sahil Güvenlik Komutanlığı müdahale etmiştir. Araştırma kapsamında incelenen raporlarda 2001-2012 yılları arasında, toplam yaralı sayısı 150, kurtarılan sayısı 6042, ölen sayısı 311, kayıp sayısı 202 ve hasta sayısı 73'dür. Araştırma kapsamında incelenen raporlarda 12 yıl içerisinde deniz kazası/olayı ve tıbbi tahliyelerde etkilenen kişi sayısı 6778'dir. Hasta/yaralıların %70,6'sı (n=48 hastane) devlet hastanelerine götürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This descriptive study has been carried out in order to determine the features of accidents/ıncidents at sea and medical evacuations coordinated by the Main Search and Rescue Coordination Center from 2001 to 2012. All the reports of accidents and medical evacuations prepared by the Main Search - Rescue Coordination Center between 01.01.2001 and 31.12.2012 are included in the study. In the study, a total of 1796 reports were examined. In the reports examined within the context of the study, the year 2010 ranks first with 12,7% (228 accidents/incidents/evacuations) in terms of the number of cases according to years; autum ranks first with 27,7% (497 accidents/incidents/medical evacuations) in terms of the number of cases according to seasons; the hours between 12:00 and 05:59 p.m. ranks first with 30,0% (538 accidents/incidents/medical evacuations) in terms of the number of cases according to the hour of occurences; the city of Istanbul ranks first with 44,3% (795 accidents/incidents/medical evacuations) in terms of the number of cases according to the location of cases. The Coastal Command has intervened in 58,7% of the events (1054 accidents/incidents/medical evacuations). In the reports examined within the context of the study, the overall number of the injured is 150, the overall death toll is 311, the number of the rescued is 6042, the number of the lost is 202 and the number of patients is 73. According to the reports examined in the study, the number of people who are affected by accidents/incidents at sea and medical evacuations is 6778. 70,6% of the patients/injured were taken to the state hospitals (n=48 hospitals).