A Research on the learning style preferences of preparatory school students in Dokuz Eylül University
- Tez No: 43964
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP SONGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
II TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmanın amacı, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce Hazırlık öğrencilerinin yabancı dili öğrenme biçimlerini ortaya çıkarmak ve bunun yıl sonu başarısını direk olarak etkileyip etkilemediğini incelemektir. 1987 yılında Reid tarafından hazırlanan“Öğrenme Biçimleri”anketi 70 öğrenciye uygulanmıştır. Sene sonu not ortalamalarına göre 52 öğrenci başarılı, 18 öğrenci başarısız kategorisine alınmıştır. Anket sonuçlarının analizi bize, başarılı ve başarısız öğrencilerin yabancı dili öğrenme biçimleri arasında çok önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma problemine göre t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmış ve problemle ilgili değişkenlerin dağılımları elde edilmiştir. Çalışmanın sonucu açıkça şunu göstermektedir; öğrencilerin başarı ya da başarısızlıkları öğrenme biçimlerinden bağımsızdır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study investigated the learning style preferences of undergraduate English preparatory students at Dokuz Eylül University, İzmir and sought to determine if there was a relationship between learning style preference and academic achievement. There were 70 participants. According to the end of term test scores, 52 language learners were classified as good and 18 language learners were classified as poor. A learning style preference questionnaire developed by Reid (1987) was used to identify perceptual learning style preferences of the students. An analysis of the results obtained from the LSP questionnaire showed that there was not a significant difference between learning style preferences of good and poor language learners. The relationship between success and LSP was tested by one way-ANOVA. The statistical test showed that there was not a significant difference between the two groups. This implies that students may have similar success rates regardless of the different ways they prefer to learn.