Etkili bir stratejik yönetim uygulaması için yönetim bilgi sisteminin önemi ve bankacılıkta bir model önerisi
- Tez No: 43965
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZ: Bu tez çalışmasında stratejik yönetimin, işletmenin değişen çevre koşullarına göre istikamet değiştirmesini sağlayan bir disiplin olarak gelişmekte olduğu, ancak yanlız başına bu değişimin yeterli olmayıp, güçlü bir bilgi işlem alt yapısıyla da bu değişimin desteklenmesi gerektiği savunulmaktadır. Stratejik yönetimin başarısının, yöneticilerin çevreyi izleme alışkanlıkları ile, işletme çalışanlarının yarıcılıkları ve bağımsız davranma yeteneklerinin artırılması ile doğru orantılı olduğu gerekçesiyle, işletme bilgi sisteminin bu doğrultuda değişim geçirmesi gereği savunulmakta, bu doğrultuda bir model tez içerisinde ortaya konmaktadır. Tez içerisinde öncelikle bankacılık için geçerli bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Ancak bu modelin pek çok işletme için uygulanması mümkündür. Bu model oluşturulurken, şu anda bilişim dünyasmda da tartışılmakta bulunan istemci/sunucu mimari ile açık sistemlere doğru değişimin kaçınılmaz olduğu aynı zamanda işletme bilgi sisteminin çevre ile bütünleşik olabilecek şekilde yeniden tasarlanması gereği savunulmuştur. Oluşturulan modelin içerisine değişim metodu da katılmış, savunulan yapıya doğru değişimin nasıl yapılabileceği de ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : Although strategic management is an emerging management philosophy to support the corporations to change their route according to environmental variations, it is not adequate by itself. It should be supported by a strong information system frame. Success of strategic management has a direct relationship with the managers habit of tracing the environment and improvement of employers creativity and independent acting abilities. So the information system of a company should be transformed within this direction. Within the thesis a model is tried to be developed especially for banks. But it is possible to apply the model to various type of corporations. As the model was developed, it is dwelled that moving to the client/server architecture and open systems is inevitable as it is supported with lots of discussions within information systems world. At the same time it is defended than the information system for a company should be designed in order to integrate the corporate data with environmental information. Within the model, change methodology is also included in order to make it clear how the transformation will be done forward the structure discussed in the thesis.