Exploring the relationship between EFL learners' need satisfaction, learning style preferences and learner satisfaction in online learning
Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin ihtiyaç doyumu ve öğrenme biçimi tercihleri ile çevrimiçi öğrenmedeki öğrenci memnuniyeti arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 721195
  2. Yazar: YELİZ MORALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin ihtiyaç doyumu, öğrenme biçimleri, cinsiyetleri ve İngilizce seviyeleri ile öğrencilerin yüksek öğrenimde eş zamanlı çevrimiçi eğitim ortamındaki memnuniyetleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışmaya 2020-2021 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinin yabancı diller yüksekokulunda hazırlık programında yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 176 öğrenci katılmıştır. Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrenci memnuniyetinin değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini bulmak amacıyla nitel veriye dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları çevrimiçi öğrenci memnuniyeti açısından bakıldığında öğrencilerin cinsiyetleri, İngilizce seviyeleri sosyolojik öğrenme becerileri arasında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Diğer bir yandan çevrimiçi öğrenci memnuniyeti açısından bakıldığında, işitsel öğrencilerle görsel olarak öğrenen öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık vardır. Ayrıca, öğrencilerin özerklik ihtiyaçlarının doyumunu ve dinleyerek öğrenme tarzının tercihleri çevrimiçi memnuniyetini tahmin etmektedir. Bu bulgular, yüksek düzeyde özerklik memnuniyeti ve işitsel öğrenme tercihinin, yüksek düzeyde İngilizce öğrenme memnuniyeti olan öğrencilerin bir özelliği olarak tanımlanabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between individual affective characteristics, which are need satisfaction, perceptual learning style preferences, gender and proficiency level in English and EFL learner satisfaction in a synchronous online learning environment at higher education. 176 students who were studying English as a foreign language (EFL) in the preparatory program within the academic year of 2020-2021 at the school of foreign languages at a state university participated in the study. In order to find out whether EFL learner satisfaction differed according to the variables, correlational research design based on quantitative data was administered. The findings of the study showed that there was no significant difference between gender, proficiency level of English and sociological learning styles of the students regarding their online learner satisfaction. On the other hand, there was a significant difference between students with auditory learning style and students with visual learning style in terms of their online learner satisfaction. Moreover, the participants' autonomy need satisfaction and auditory learning style preference were predictors of online learner satisfaction. These findings suggest that high levels of autonomy satisfaction and auditory learning style preference can be described as a characteristic of learners with a high level of EFL learner satisfaction.