Diyabetik ve diyabetik olmayan KBY hastalarında kalp-ayak bileği vasküler indeksi (CAVİ) ölçümü ile belirlenen arteriyel sertlik ile mineral metabolizması, inflamasyon ve oksidatif stresin ilişkisi
- Tez No: 439675
- Danışmanlar: PROF. DR. BELDA DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Epidemiyolojik çalışmalar hafif derecedeki bir böbrek fonksiyon kaybının bile kardiyovasküler hastalık (KVH) riskini anlamlı derecede arttırdığını göstermektedir. Kronik böbrek hastalarında (KBH) geleneksel kardiyovasküler risk faktörlerinin (hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi vs) yanı sıra geleneksel olmayan risk faktörlerinin (inflamasyon, oksidatif stres, malnürtisyon, vasküler kalsifikasyon, vs) de artmış oranlarda bulunması yüksek kardiyovasküler morbidite ve mortaliteye zemin hazırlamaktadır. Son zamanlarda kalp-ayak bileği vasküler indeksi (CAVI), kan basıncından bağımsız bir şekilde, arteriyel sertliğin ve KVH'ın erken belirleyicisi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada pre-diyaliz dönemdeki diyabetik ve diyabetik olmayan kronik böbrek hastalarında CAVI ile monosit kemoatraktan protein-1 (MCP-1), kemik morfogenetik protein-2 (BMP-2), sklerostin, fibroblast büyüme faktörü-23 (FGF-23), klotho, total oksidan durum (TOS), total anti-oksidan durum (TAS), 25-OH vitamin D ve diğer risk faktörleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaş ve cinsiyet açısından uyumlu ve bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan üç grup alındı. Birinci grup: Diyabetik olmayan 46 evre 3-5 (glomerüler filtrasyon hızı
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Epidemiological studies show that even a slight loss of kidney function significantly increases cardiovascular disease (CVD) risk. Increased rates of non-traditional risk factors (such as inflammation, oxidative stress, malnutrition, vascular calcification) as well as traditional cardiovascular risk factors (hypertension, diabetes, hyperlipidemia) in chronic kidney disease (CKD) provide the basis for high cardiovascular morbidity and mortality. Recently, the Cardio-Ankle Vascular Index (CAVI) has been used as an early determinant of CVD and arterial stiffness, independent of blood pressure. In this study, we aimed to investigate the relationship between CAVI and Monocyte Chemoattractant Protein-1 (MCP-1), Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2), sclerostin, Fibroblast Growth Factor-23 (FGF-23), klotho, Total Oxidant Status (TOS), Total Anti-oxidant Status (TAS), 25-OH vitamin D and other risk factors in diabetic and non-diabetic pre-dialysis chronic renal disease patients. Materials and Methods: Three groups compatible for age and gender but without documented CVD were included in the study. First group: 46 non-diabetic patients with stage 3-5 (glomerular filtration rate