Distal radiosefalik arteriovenöz fistül yapılan diyabetik ve diyabetik olmayan hastalarda fistül maturasyonunun ve primer açıklık sürelerinin karşılaştırılması
Comparison of maturation rates of wrist radiocephalic arteriovenous fistulas in diabetic and nondiabetic patients
  1. Tez No: 526566
  2. Yazar: CEMAL KOCAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Kronik böbrek yetmezlikli (KBY) hasta popülasyonu dramatik bir şekilde dünyada ve ülkemizde artış göstermektedir. Her yıl, diyaliz tedavisine gereksinim duyan hasta sayısı giderek yükselmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalar, yaşam kalitesinin iyi olabilmesi için uzun dönem ve düzenli olarak hemodiyaliz tedavisine gereksinim duymaktadırlar. Bu hastaların hemodiyaliz tedavilerinin yapılabilmesi için geçici ya da kalıcı bir vasküler sistem girişiminin yapılması gerekmektedir. Diyabetes mellitus (DM), KBY etyolojisinde birinci sırada yer almakla beraber, aynı zamanda vasküler tüm yapıları da olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Bu sebeple KBY'li diyabetik hastalarda distalden yapılacak vasküler erişim girişimlerinin, diyabetik olmayan hastalara oranla daha az primer açıklık ve maturasyon oranlarına sahip olması beklenir. Literatürde diyabetin arterio-venöz (av) fistül maturasyonunda ve primer açıklık süresinde bağımsız bir risk faktörü olduğunu savunan araştırmalar olduğu gibi (1,2,3), diyabeti bu hastalarda bağımsız bir risk faktörü olarak görmeyip, bunu sadece komorbit bir faktör olarak niteleyen çalışmalar da mevcuttur (4,5,6). Hastanemize başvuran KBY'li ve distal radio-sefalik av fistül operasyonu uygulanmış hastalarımızı, diyabetik ve diyabetik olmayan iki gruba ayırıp, bu grupları fistül maturasyonu ve primer açıklığı etkileyebilecek etmenleri dokümente ederek retrospektif olarak inceledik. KBY'li diyabetik hastalarda distal radio-sefalik otolog av fistül girişimi yapılmalı mı, diyabet bu hastalarda fistül maturasyonu ve açıklığı birincil seviyede etkileyen bir etmen midir, yoksa sadece komorbit faktörler arasında mı sayılmalıdır sorularının yanıtlarını aramaya amaçladık.
Özet (Çeviri)
The radiocephalic arteriovenous fistula (RC-AVF) at the wrist is the first choice for hemodialysis access. Several authors have reported Diabetes mellitus (DM) as an independent risk factor for maturation and primary patency of RC-AVF. There are also reports stating DM as a clinicaly comorbid factor. We aimed to investigate the effect of DM on maturation and primary patency rates of RC-AVF. Patients who underwent vascular access operations by our vascular acces department between May 2011–January 2013 were reviewed. Patients were grouped as diabetic and non dia- betic. Data about age, gender, presence of hypertension, smoking, history of dialysis catheter intervention were recorded. Cephalic vein diameter, radial artery diameter and flow were noted. Postop- erative complications and the maturation and primary patency of the fistula were also questioned. We reviewed 87 patients (43 in diabetic group and 44 in non-diabetic group) who underwent RC-AVF operation at the wrist. There was no significant difference between the demo- graphic parameters of the two groups. The cephalic vein diameters were similar. The radial artery diameters (2.34 ± 0.26 mm versus 2.63 ± 0.38 mm, p = 0.0002) and the radial artery flows (25.05 ± 11.8 ml/min versus 28.9 ± 11.3 ml/min, p = 0.0277) of the diabetic group were significantly lower then the non diabetic group. There was no significant difference between the non-maturation (%32.6 versus %22.7, p = 0.3105) and primary patency rates (67.4% ver- sus 65.9%, p = 0.8843) of the groups. Even though there is no statistically significant dif- ference between the non-maturation rates of the groups, we believe that the non-maturation rate is clinically lower in the dia- betic group. The significant lower radial artery diameter and flow measurements may be the responsible factor. RC-AVF at the wrist remains our first choice for vascular access in diabetic patients as in non-diabetic patients depending on the satisfactory results.