Maturidi'nin çeşitli fırkalara bakışı
  1. Tez No: 43969
  2. Yazar: MEHMET ALİ KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Türkistan'ın Semerkant dolaylarında küçük bir yer olan Maturid'de dünyaya gelen Ebu Mansur el-Mâturîdî, büyük bir din alimi ve Mâturidiyye mezhebinin imamıdır. H.333 yılında vefat etmiştir. Çok çeşitli din, fırka ve kültürlerin bulunduğu bir ilim merkezinde yetişti. Son halkasını İmam-ı A'zam'ın teşkil ettiği alimler zincirinden ders almıştır. Aynı zamanda önemli talebeler yetiştirmiş ve seçkin eserler bırakmıştır. Değişik kültür ve inançlara sahip din, fırka ve şahıslarla karşılaşmış, onları değişik şekillerde değerlendirmiş ve gerektiğinde eleştirmiştir. Bilgi sistemini geliştirmiş ve bilgi konusunda sofistler, Sümeniyye, Berahime, Batmiyye, Rafizîler ve Müşebbihe gibi din, fırka ve grupları ele almış ve tenkit etmiştir. Allah'ın varlığı ve sıfatları konusuna ağırlık vermiş, Allah'ın varlığını kabul etmeyen veya sıfatları hakkında yanlış görüşlere sahip gördüğü fırkalara, değişik deliller öne sürerek bu husutaki görüşlerini ispatlamaya çalışmıştır. Yine peygamberliği kabul etmeyen ve gereksiz gören -başta Verrak ve Ibn Ravendî olmak üzere- çeşitli şahıs, fırka ve dinlerin görüşlerini delillerle çürütmüştür. Eserlerinde iman ve günah kavramlarına da yer vermiş, değişik fırkaların bu konulardaki fikirlerinin kritiğini yapmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Abu Mansur al-Maturidi, who was born in a small town Maturid nearby Samarkand in Türkistan, is a great religious scholar and an İmam of Maturidiyya sect. He died in 333 H. He was grown up in a learning centre where many different religious, sects and cultures were in action. He took lessons from various Imams, including lmam-i Azam. He also taught many students and left distinguished works. He came accross with people of different religions sect and cultures, assessed them in different ways and even criticised them when necessity arose. He evaluated the knowledge system; criticised the views of some religios and philosophical groups and sects such as Sofists, Samaniyye, Batmiyye, Rawafida and Muşabbiha, and criticised them. He gave a special importance to the subject of God's existence and His attributes and tried to prove his opinions on this particular subject with various evidence and criticised the other sect's opinions which he thought to be false. He also refuted the views of Warrak and Ibn Ravandi and others who considered the prophedhood as useless or refused to accept it. He also mentioned his opinios concerning the concepts of İman and crime and criticised the views of different sects about, this particular subject.