Tam zamanlı üretim (JIT) yaklaşımının maliyetlendirme üzerindeki etkileri ve uygulama denemeleri
- Tez No: 43968
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Üretim çevresindeki değişiklikler, işletmeleri çeşitli fonksiyonları itibarı ile etkilemektedir. Günümüzün yoğun rekabet ortamında kendini göstermek isteyen ve pazar payından yararlanmak isteyen işletmeler, öncelikle müşterilerinin ihtiyaçlarını göze alarak üretim yapmak durumundadırlar. Müşteri ihtiyaçlarını en uygun şekilde, zamanda ve düşük maliyetli üretmek, işletmeler açısından çok büyük önem taşımaktadır. Rakipleriyle olan rekabeti, fiyat, kalite, ve ürün çeşitliliği gibi konulardadır. İşletmeler müşterilerinin çeşitlilik gösteren ihtiyaçlarını en uygun koşullarda, daha az maliyetle ve daha yüksek kalitede üretmek için üretim sistemlerini yeniden düzenlemek durumundadırlar. Teknolojinin ilerlemesiyle, üretim sürecinde meydana gelen değişmeler, işletmeleri olumlu yönde etkilediği gibi, bu değişime ayak uydurmak içinde kendi yapısında bir takım değişiklikler yapmayı da zorunlu hale getirmiştir. Tam Zamanında Üretim Sistemi de üretim sürecinde ve diğer işletme fonksiyonlarını etkileyen ve mamullerin istenildiği zaman, istenildiği miktarda ve şekilde üretildiği bir sistemdir. Bu sistem sadece üretim sürecinde değil, işletmenin muhasebe, finansman, satınalma personel gibi diğer fonksiyonlarında da bir takım değişiklikleri gerektirmektedir. Tez çalışmasında Tam Zamanında Üretim Sisteminin özellikleri ve ürün maliyetlendirmesi üzerindeki etkileri yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Changes in the production environment can effect some functions of the organizations. In this changing and competitive environment, in order to get a share of the market and to show performance, the organizations have to consider the customers' needs. Because of the competition of price, quality and different types of products, exist in the business environment, it is very important to meet the customers' needs in time. In order to compete in this environment, the companies should revize their production systems. Although the technology changes effect the production process, it makes the companies change their accounting, finance, purchasing and personnel policies. JIT is a system which affect the production process and functions of the organizations. Its object is to make producing in time and as needed. The main objective of the JIT production system is to eliminate all sources of waste. This thesis contains the characteristics of JIT and its effects on product costing.