Tek parti döneminde tarih öğretimi
  1. Tez No: 43970
  2. Yazar: ZERRİN TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BAYRAM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırma, Türk Tarih Tezi ve Tarih Öğretimi üzerine yapılmıştır. Modern tarih eğitimi, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısına kadar gider. Tanzimat'ın ve anayasal monarşinin tarihsel söylemleri, cumhuriyet tarih anlayışlarındaki tarih eğilimlerini de etkilemiştir. Mustafa Kemal ve tarihçi arkadaşları tarafından belirlenen Türk Tarih Tezi de tüm cumhuriyet tarih öğretiminde belirleyici olmuştur Tarihin bu yorumu tek parti dönemine ait bir argümandır. Çağdaş tarih eğilimlerine, metodlarına ve ideolojisine göre yeniden değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is on the Turkish History Thesis and history teaching. The modern history education is dating back to the second half of the century 1 9th the historical arguments of the Tanzimat's and parlamentorical Monarchy also, impressed the trends of Republic history minds. First Turkish History Thesis which was determined by Mustafa Kemal and his historian friends, impressed all the teaching of history in the first periods of the republic. And follower Historian and the approaches of the history education were influenced under the“Turkish Theory”. This commend of the history training must be for the period of only“One Party”, but it should be change according to contemporary history friends, methods and ideological facts...