Emel Mecmuası'nda halk kültürü unsurları
Folk culture elements in the Magazines Emel
- Tez No: 439759
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NACİ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu çalışmada Emel Mecmuası'nın tüm nüshaları incelenerek, nüshalardaki halk kültürüne ait bilgiler eklektik yöntemle ele alınmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada, öncelikle geçiş dönemi (doğum-evlenme-ölüm) âdetleri ve aile hayatı; ikinci bölümde dini bayramlar, mevsim bayramları, kurultay ve şölenler; üçüncü bölümde; halk bilgeliği, halk inançları ve öğretileri incelenmiştir. Son bölüm ise halk edebiyatı ürünlerine ayrılmıştır.Çalışma boyunca, başta Emel Mecmuası'nın tüm sayıları olmak üzere, halk kültürüne ait kaynak eserlerden faydalanılmıştır. Emel Mecmuası'nda tarihî, siyasî, fikrî ve edebî yazıların yanında, ulaşılan toplum hafızasında kültürün canlanması ve kalıcı olması amacıyla, halk kültürüyle ilgili incelemelere de sıkça yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study all Emel Magazine's editions were examined where all the information about folk culture was gathered then examined and classified with eclectic method.In this 4 parts study, in the first part transition period's (birth-wedding-death) traditions and family life was treated, the second part was about religious feasts, season festivals and fetes while the third part dedicated for erudition and fork beliefs and doctrines. The last chapteris dedicaded to folk literature. Along the study beside Emel Magazine's all editions, sources belonging to folk culture were used as well. In Emel Magazine in the framework of national personality relief and permanence of culture was targeted by frequently giving place to articles about folk culture in addition to intellectual and literary articles.