Örgütsel güven düzeyi ile örgütsel adanmışlık düzeyi arasındaki ilişki: Bir araştırma
The relation between organizational confidence and organizational commitment: A research
- Tez No: 439758
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma; Akçadağ ilçesinde ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin, örgütsel adanmışlık ve örgütsel güven düzeylerinin belirlenmesi, yönetici ve öğretmenlerin örgütlerine hissettikleri adanmışlık düzeyleri ile örgütlerine duydukları güven arasında ilişkilerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda; kişisel bilgi formu, örgütsel adanmışlık ve örgütsel güven ölçeklerinden oluşan anket formu; 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında Malatya ili Akçadağ ilçesinde faaliyet gösteren 20 ilkokul, 13 ortaokul, 9 lisede görev yapan ve anket uygulamasını kabul eden toplam 339 yönetici ve öğretmene (64 yönetici, 275 öğretmen) uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistiksel paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan yönetici ve öğretmenlerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde yüzde ve frekans istatistiklerinden, örgütsel adanmışlık ve örgütsel güven düzeylerinin belirlenmesinde ise ortalama ve standart sapma istatistiklerinden yararlanılmıştır. Yönetici ve öğretmenlerin örgütsel adanmışlık ve örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkilerinin belirlenmesinde korelasyon analizinden, örgütsel adanmışlık düzeylerinden örgütsel güven düzeylerinin etkilenme durumunun test edilmesinde ise regresyon analizine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda; yönetici ve öğretmenlerin örgütlerine karşı yüksek düzeyde adanmışlık hissettikleri ve fiziksel adanmışlık düzeylerinin, bilişsel ve duygusal adanmışlık düzeylerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada; yönetici ve öğretmenlerin yöneticilerine ve çalışma arkadaşlarına güven düzeylerinin yüksek, örgütün kendisine olan güven düzeylerinin ise orta derecede olduğu ve yönetici ve öğretmenlerin örgütün kendisine güven düzeylerinin, yöneticiye ve çalışma arkadaşlarına güven düzeylerinden daha düşük olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada ayrıca; yönetici ve öğretmenlerin örgütsel güven ve örgütsel adanmışlık düzeyleri arasında istatistiksel açıdan pozitif yönlü anlamlı ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Diğer bir ifade ile yönetici ve öğretmenlerin örgütlerine olan güven düzeyleri arttıkça örgütsel adanmışlık düzeyleri de aynı doğrultuda artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is prepeared in order to determine the relation of organizational commitment and confidence of primary, middle and high school directors and teachers and to examine the relation of their organizational confidence and commitment in Akçadağ district. For this reason, personal information forms and questionnaires which contain organizational commitment and confidence scales are applied to 339 directors and teachers (64 directors, 275 teachers) from 20 primary, 13 middle and 9 high schools in Malatya in 2013-2014 academic year. The data gained from the questionnaires has been analyzed by SPSS statistical program. To determine the demographic attributes of directors and teachers, percentage and frequency statistics were used. In addition, their levels of organizational commitment and confidence were determined by average and standard deviation statistics. To specify the relation between the directors and teachers' organizational commitment and confidence levels, correlation analysis was used. To test how much their organizational confidence levels were effected from levels of organizational commitment, regression analysis was used. According to the research; the following outcomes were determined. Firstly, the directors and teachers feel highly committed to their organizations and their physical commitment level is higher than cognitive and sentimental levels. Although, the level of their trust to the directors and collegues is high, the level of the organizations trust to the directors and teachers is moderate. When the level of teachers' trust to organization is compared with the level of their trust to the director and collegues, it is lower. Furthermore, there are statistical positive relations between the directors and teachers' organizational and confidence commitment. In other words, if the directors and teachers' trust to their organizations increase, their level of organizational commitment becomes higher.