Girişimcilik becerilerinin firma rekabetçiliğine etkisi:TRA2 bölgesinde bir araştırma
Impact of entrepreneurial skills on firm competitiveness: A research in TRA2 region
  1. Tez No: 439765
  2. Yazar: YUNUS ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Rekabet sürecinin yoğun olarak yaşandığı günümüz serbest piyasa ekonomilerinde, işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri gün geçtikçe güçleşmeye başlamıştır. Özellikle bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, bir yandan işletmelerin yapılarını etkilerken, diğer yandan daha bilinçli ve araştırıcı bir tüketici kesiminin oluşmasına neden olmuştur. Bu yeni anlayış içerisinde işletmelerin varlıklarını sürdürmeleri ve büyüyebilmeleri, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerini ve mevcut yapılarını bu gelişmelere adapte etmelerini zorunlu kılmaktadır. Bu rekabet ortamında başarıyı elde etmek, müşteri odaklı bir anlayış ile birlikte, süreci iyi şekilde koordine eden, sistem içerisindeki parçaları birleştirebilme yeteneğine ve becerisine sahip olan girişimcilere olan ihtiyacı da beraberinde getirmektedir. Çünkü organizasyonel özellikler ile birlikte dış çevredeki fırsat ve tehditleri değerlendirme becerilerine sahip olan analizci girişimciler başarılı olurken, bunları göremeyen ya da o niteliğe sahip olamayan girişimciler ise başarısız olmakta ya da sistem tarafından elimine edilmektedir. Bu çerçevede yapmış olduğumuz çalışmada, TRA2 bölgesini oluşturan Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinde faaliyette bulunan imalat ve hizmet işletmelerinin, sahip oldukları girişimcilik becerileri ve bu becerilerin firmaların rekabet sürecine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla bölgedeki girişimcilere konu ile ilgili anket uygulanmış elde edilen veriler“Yapısal Eşitlik Modeli”ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre bölgede faaliyette bulunan girişimcilerin sahip oldukları kişisel, yönetsel ve teknik beceriler arasında farklılık olduğu ve bu becerilerin firmaların rekabet sürecinde kullanılan faktörleri etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's free market economy, sustaining the existence of businesses in the face of increased competitive process has started to be difficult day by day. In particular, advances in information and communication technologies, on the one hand, affects the structure of the business; whilst on the other hand have led to the formation of a more informed consumers and researchers. Within this in mind, businesses need to survive and to be able to grow, and to follow technological developments and to adapt the existing structure to these developments. Combined with a customer-focused approach, to achieve success in the competitive environment necessitates the need for entrepreneurs who have the ability and skills to coordinate the process the best way and to combine the parts in the system. Because, while entrepreneurs who have skills to make use of opportunities and threats from the external environment together with organizational features become successful, entrepreneurs who cannot see them or do not have qualifications, fail or are eliminated by the system. In this regard, by means of the work we have done, entrepreneurial skills of manufacturing and service enterprises operating in the provinces of Kars, Ardahan, Iğdır and Ağrı which formed the TRA2 region, and impact of these skills on the competitive process of the companies have been examined. For this purpose, questionnaires relevant to subject matter were applied to the entrepreneurs and the data obtained has been analyzed by“Structural Equation Model”. According to the analysis results, it has been observed that there are personal, managerial and technical skill differences among the entrepreneurs operating in the region and these skills have affected the factors which are used in a competitive process of firms.