Muhammed İzzet Ed-Derveze'nin et- tefsiru'l - hadîs eserinde cihâd kavramının tefsiri
Muhammed the comment on the concept of jihad in Izzat Al Darwazah's 'al tafsir al ahadith
  1. Tez No: 439772
  2. Yazar: FERİT DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın konusu; tefsir alanında üne kavuşmuş Muhammed İzzet ed-Derveze adlı müfessirin, hacimli tefsirinde cihâd kavramı hakkındaki düşünceleri, yorum ve değerlendirmeleridir. Araştırmanın hedefi, Muhammed İzzet ed-Derveze'nin cihâdkavramıyla ilgili düşünce, yorum ve değerlendirmelerinden hareketle günümüzde cihâd kavramının nasıl anlaşılması gerektiğini ortaya koymaktır. Cihâd sözcüğü c-h-d kökünden türemiş,“bütün gücünü kullanma”manasına gelen ve tek kelime olarak“mücadele”anlamında kullanılan Arapça bir kelimedir. Cihâd, İslâm inancına göre, Allah rızası için yapılan bütün ibadet, amel ve çalışmaları içine aldığı gibi, bu çalışmaların sürekli olarak yapılabilmesini garanti altına alan geniş bir alanı kapsar. Bu alanlar insanlığın huzur ve barışı için yapılan çalışmaların tümünü kapsamaktadır. Araştırma, Muhammed İzzet ed-Derveze'nin yorum ve değerlendirmeleri ışığında, cihâd kavramı hakkında Kur'ânâyetlerinin vermek istediği mesajın daha net bir şekilde anlaşılmasını amaçlamaktadır. Bu araştırmada önce Kur'ân-ı Kerim'de yer alan cihâd kavramıyla ilgili âyetler tespit edilmiştir. Sonra Muhammed İzzet ed-Derveze'nin bu âyetlere bakışı ele alınmıştır. ed-Derveze'nin fikirlerini açık bir şekilde ortaya koymak için de diğer tefsirlerle kıyaslama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of this research is the thoughts, comments and assessments of Izzat al Darwazah's commentary on jihad. The aim of the research is to present how jihad should be understood considering Darwazah's approches. Jihad is an Arabic word stems from j-h-d and it means“to use all effort”. It is used as the synonym of“struggle”as well. Jihad, according to Islamic belief, incorporates all rituals, deeds and efforts for the sake of Allah. It also guarantees to perform those efforts continually. This research aims at clarifying, in the light of Izzat al Darwazah's comments and assessments, the message of the Quranic verses on jihad. In this study, the Quranic verses related to jihad were determined and then presented Muhammed Izzat al Darwazah's view on them. To make his views clear, comparison was done between his views and other exegetes'.