Bilgi toplumu dönüşüm sürecinde e-devlet kavramının siber ülke güvenliği açısından değerlendirilmesi
During the transformation process of information society, evaluating the concept of e-government on the basis of cyber security of the country
  1. Tez No: 439773
  2. Yazar: ÖZKAN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, bilişim toplumu dönüşüm sürecinde, kamu yönetiminde bir araç olarak kullanılmaya başlanan E-Devlet kavramının kısaca gelişimine ve özelliklerine değinilmiş, küreselleşme ve gelişen bilgi teknolojilerinde meydana gelen yeniliklere paralel olarak kamu yönetiminde, sürekli erişilebilir, şeffaf, hızlı ve bürokrasiden olabildiğince arındırılmış bir idari yapının kamu yönetiminde görülme isteği belirtilmiştir. Bilgi toplumu dönüşüm süreci içinde değişen kamu yönetimi idaresi algısı da, karar vericileri, bu yeni isteklere cevap verebilme adına, klasik devlet anlayışına nazaran daha iyi çalışan bir idari yapı kurma zorunluluğuna itmiş ve böylelikle E-Devlet kavramı ortaya çıkmıştır. E-Devlet uygulamaları sayesinde sunulan hizmetler kritik altyapıları da kapsayacak şekilde gelişmiş ve bir noktadan sonra olası siber saldırıların ülke güvenliğine zarar verebileceği değerlendirilmiştir. Yakın geçmişte yaşanan siber saldırılardan örnekler verilerek, aslında konunun ne kadar hassas ve önemli olduğunun üzerinde durulmuştur. E-Devletleşme sürecine karşı duyulan kuşkuların bertaraf edilmesi adına, bireysel, kamu kurum ve kuruluşları ve devlet örgütlenmesi adına alınması gereken tedbirler çalışmada yer almıştır. Her ne kadar siber ülke güvenliği kaygısı, E-Devletleşme süreci üzerinde bir baskı unsuru olarak bulunsa da teknolojinin insanoğluna ve kamu yönetimine sunduğu yeni imkan ve kabiliyetlerden vazgeçmek veya bu gelişmelerden geri kalmak mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, during the transformation process of information society, the concept of e-government has mentioned briefly with its features. Instead of classical administration, new society's bureaucracy-free, fully accessible, transparent public administration request with the help of globalization and emerging information technologies and innovations, has stated in this study. Changing the perception of the public administration in the process of transformation of the information society, the decision makers to respond to these new demands in the name of the classical conception of the state than the requirement to establish a well-functioning administrative structure, and thus the concept of e-government has emerged. The services offered through e-government applications have developed to include critical infrastructure and at one point it considered as a possible cyber-attacks that could compromise the safety of the country. Some examples of cyber attacks which took place in recent past have given in this study in order to show how sensitive and important the issue. On behalf of to compensate suspicions against e-government process, what kind of measures should be taken for public institutions and government structures has mentioned in this study. Although the concern of cyber security of the country, which is still an element of pressure on the process of e-government, there seems to be no way to give up from the e-government or from its offer to mankind.