Türkiye'de geleneksel turistik hediyelik eşyanın sürdürülebilirliği
The sustainability of traditional souvenir in turkey
- Tez No: 439781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, Konya, Ankara il merkezlerinde, Amasra ve Çeşme ilçe merkezlerinde turistik hediyelik eşya mağazalarında bulunan turistik hediyelik eşyalar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü il ve ilçelerde esnaf odalarına gidilerek kendilerine kayıtlı bulunan turistik hediyelik eşya mağaza sayıları hakkında bilgi edinilmiştir. Hediyelik ve turistik eşya olarak tüm ürünleri satışa sunan mağazalar rastgele örneklem yoluyla belirlenmiş, Konya'da 45, Ankara'da 45, Amasra'da 30, Çeşme'de 21 olmak üzere toplamda 141 mağaza çalışanı ile karşılıklı görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma yörelerindeki turistik hediyelik eşyanın sınıflandırılması yapılmıştır. Ayrıca turistik hediyelik eşyanın alımından satımına kadar olan sürecin modellemesine, turistik hediyelik eşyanın üzerinde taşıması gereken kimlik kartı örneğine ve coğrafi işaret kullanımı ile yeni ürün tasarımına öneriler getirilmiştir. Araştırma kapsamında; turistik hediyelik eşya sınıflandırılması, yörelere ait turistik hediyelik eşya örnekleri, yörelerin coğrafi konumu, nüfus bilgisi, kısa tarihçesi, yörelerdeki mevcut turizm çeşitleri ve el sanatları genel ve ayrıntı olmak üzere incelenmiş, fotoğraflarla belgelenmiş, hazırlanan bilgi formu doğrultusunda ise turistik hediyelik eşya satan mağazalarda çalışanlara ait demografik bilgiler ve turistik hediyelik eşya ile ilgili bilgiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, tourist souvenirs which are sold in tourist gift shops in Konya and Ankara cities, Amasra and Çeşme districs are studied. The numbers of tourist souvenir shops are taken from the chambers of trades of these cities and districts. 45 tourist souvenir shops in Konya city, 45 shops in Ankara city, 30 shops in Amasra district and 21 shops in Çeşme district, with a total of 141 tourist souvenir shops, are selected through random sampling. Interviews are conducted with the employees of all the selected shops. Tourist sovenirs are classified in the studied regions. Moreover, suggestions have been made to the modeling of the whole process between purchase of souvenir from producer to its sale to consumer, to the sample of identification card which a souvenir should carry and to the design of new products using the geographical indications. In this research, classification of tourist souvenirs, samples of the souvenirs in studied regions, geographical location of the regions, population information, short histories, tourism types exist in the regions and handicrafts are examined generally and in detail. Demografic information about employees of tourist souvenir shops and information of tourist souvenir in the studied regions are determined using the prepared surveys.