Teknoloji yönetiminin başarısında örgütsel yapı ve insan kaynakları yönetimi unsurlarının etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of organi̇zati̇onal structure and human resource management elements the success of the technology management
  1. Tez No: 439782
  2. Yazar: BÜLENT AKKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TİKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Teknoloji, günümüz dünyasında yönetilebilen ve bunu başaranlara çok büyük üstünlükler sağlayabilen bir kavram haline gelmiştir. Bu düşünceden hareket ile çalışmamızda,“İnsan Kaynakları Yönetimi”ve“Örgütsel Yapı”faktörlerinin teknoloji yönetimine etkileri araştırılmıştır. Araştırma, teknoloji yönetimini profesyonelce uygulayan birimler olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına Bağlı Ortaklar örnekleminde incelenmiştir. Araştırmada anket yoluyla elde edilen veriler SPSS 20 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Ölçek oluşturulabilmesi için gerekli olan boyutlandırma çalışması istenilen düzeyde uyum indekslerine ulaşılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, İKY uygulamaları ve ÖY unsurlarına ait her boyutun teknoloji yönetiminin başarısı üzerinde çeşitli derecelerde etkisi saptanmıştır. Seçme, edinme ve öğrenme boyutları; teknoloji yönetiminin başarısında İKY uygulamaları açısından ön plana çıkan faaliyetler olmuştur. Teknoloji yönetiminin başarısında ÖY unsurları açısından ön plana çıkan faaliyetler ise; tanımlama, seçme, edinme, kullanım ve öğrenme boyutları olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, technology has been a manageable consept which can provide great advantages to those who achieve it. İn this study, the effects of“human resource management”and“organizational structure”factors on technology management have been investigated. This research has focused on the sample group of the Turkish Armed Forces Foundation Affiliated Partners as professionally implementing units the technology management. For this research, the data was obtained through survey and SPSS 20 program has been used to analyse the data. The sizing study that is required to be able to establish a scale has been carried out reaching desired level of fit index. İt has been identified that each dimension of human resorce practises and organizational structure factors has some effects on the success of technology management. Selecting, acquiring and learning dimensions have been the prominent activities for the technology management success in terms of human resource management. The prominent activities for the technology management success have been identifying, selecting, acquiring, using and learning dimensions in terms of organizational structure factors.