Sıçanda yüksek yağlı diyetle oluşturulan obezite modelinde melatonin ve leptin'in ovaryum üzerindeki etkilerinin stereolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the effects of melatonin and leptin using the stereological methods in high-fat diet induced obesity model on rat ovary
- Tez No: 439788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZUHAL ALTUNKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışmada yüksek yağlı diyetin dişi sıçanlarda ovaryum üzerine etkilerinin melatonin ve leptin'in rollerinin saptanması; melatoninin leptin salınımındaki etkisinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Sıçanlar yüksek yağlı diyet (%40 yağ) (obez kontrol grubu; OK) ve standart diyet (nonobez-kontrol grubu; NK) ile beslenmek üzere iki gruba ayrıldı ve her iki grup nonobez-melatonin (NM grubu, 10 mg/kg ip melatonin uygulanan), obez-melatonin (OM grubu mg/kg ip melatonin uygulanan), nonobez-leptin (NL grubu, 1 µ/kg ip leptin uygulanan), obez-leptin (OL grubu, 1 µ/kg ip leptin uygulanan), nonobez-melatonin-leptin (NM-L grubu, 10 mg/kg ip melatonin-1 µ/kg ip leptin uygulanan) ve obez-melatonin-leptin (OM-L grubu, 10 mg/kg ip melatonin-1 µ/kg ip leptin uygulanan) olarak gruplandırıldı. Bu çalışmada yüksek yağlı diyet ile obezite modeli oluşturulan sıçanlar üzerinde melatonin, leptin, melatonin-leptin hormonlarını kullanarak bu sıçanlardaki vücut ağırlığı, folikül sayısı, over ağırlığı ve hacmi, apoptotik hücreler, LH reseptörü açısından pozitif hücrelerin yanı sıra biyokimyasal değişimlerin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca doku homojenatlarında miyeloperoksidaz (MPO) ve katalaz (CAT) aktiviteleri de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study the targetted to observe the effects of high fat diet on female rats ovary, to detect melatonin and leptin's roles and to observe melatonin's effect on leptin release. Material and Method: The animals were divided into high-fat (40% fat) (Obese-control; OC), and standard diet (Non-obese - control; NC) groups; then, each group was allocated non-obese-melatonin (NM a dose of 10 mg/kg ip), obese-melatonin (OM a dose of 10 mg/kg ip), non-obese-leptin (NL a dose of 1 µ/kg ip), obese-leptin (OL a dose of 1 µ/kg ip), non-obese-melatonin-leptin (NM-L a dose of 10 mg/kg melatonin ip - a dose of 1 µ/kg ip leptin) and obese-melatonin-leptin (OM-L a dose of 10 mg/kg ip melatonin - a dose of 1 µ/kg ip leptin) groups. The present paper describes the history of using high-fat diets to induce obesity in animals, aims to clarify the consequences of changing the amount and type of dietary fats on weight gain and ovarian weight, follicles counting, ovarian reserve, apoptotic cells, LH receptor as well as the biochemical basis and the roles of hormones such as leptin, melatonin and melatonin-leptin in animal models of dietary obesity. Myeloperoxidase (MPO) and catalaz activity (CAT) were determined in the tissues.