Op-art'ın grafik tasarım üzerindeki etkisi
Impact of 'Op-art' on graphic design
- Tez No: 439791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Işığın etkisi, yıllar yılı insanların merak noktası olmuştur. Oluşumu ile igili bir çok bilimsel araştırmalar yapılmıştır. 17.yy'da, ışık ve renk arasındaki ilişkinin Sir İsaac Newton'un prizma deneyi ile birlikte bulduğu renk tayfı yıllar boyu bilim dünyasında kabul görmüştür. Op-Art'ın temel görsel öğelerden biri olan ışık ve rengin, birbirleri arasında geçiş oluşturarak ortaya çıkardığı Optik İllüzyonlar görsel yanılgıları oluşturmuştur. Negatif ve pozitif etkiye sahip olan ve gözün daha baskın olduğu durumlara esas konuya hakim olamayışı, Op-Art sanat akımının 1960'lardaki başlangıcını hedeflemektedir. Bununla birlikte grafik tasarım üzerideki genel etkisi kullanım alanlarını çoğaltmış ve teknolojinin hızla gelişmesi sonucu birçok yerde kullanılmaya başlamasını sağlamıştır. Kitap kapaklarında, dergilerde, üç boyutlu dijital çalışmalarda (mimari, kabartma, halı dokuma) modern mimarlıkta, logolarda bilgisayar ortamında çizilmiş ürün reklamlarında yani kullanımı geniş alanlara yayılmış bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
The effect of light is a point of curiosity of people for years and years. Many scientific research has been done about creation of light. In 17. Century the color spectrum which is invented by Sir Isaac Newton with the prism experiment is accepted by science world for years. Light and color; which are the main visual elements of Op-Art creates optical illusions by blending each other. Images having the negative and positive effect and not being dominant to the main subject by eye aim the target of the beginning ot the Op-Art movement. With this movement overall effect of Op-Art has rapidly increased its usage area as a result of rapid development of technology. Op-Art has an wide range influence on graphics used in book covers, magazines, 3d digital Works (Architectural, Embossing, Carpet weaving), modern architecture, logos, digital product advertisements.