Amblem-logotype tasarımlarında op art'ın kullanımı
The use of op art in emblem-logotype desi̇gns
- Tez No: 587814
- Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Op Art, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra özellikle Avrupa'da gelişen ve ABD'de de uygulama alanı bulan bir sanat hareketidir. Geometrik şekiller, çizgiler ve çeşitli renklerle gözdeki retina tabakası uyarılır ve resme bakıldığında izleyicide hareket ediyormuş hissi uyandırılır. Op Art iki boyutlu ortamda üç boyut etkisi yaratır. Yaş, cinsiyet, kültür, din, dil, ırk fark etmeksizin tüm izleyicilere hitap eder. Op Art'ın doğasında hareket ve yanılsama vardır. Op Art, sanat ve bilimin buluştuğu bir sanat akımıdır, bu sebeple diğer sanat akımlarından ayrılır. 1960'lı yıllarda ortaya çıkmıştır ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte etkisini giderek arttırmıştır. Grafik tasarımı, moda tasarımı ve iç mekan tasarımlarında uygulama alanı bulan Op Art böylelikle sesini tüm dünyaya duyurmaya başlamıştır. Tezimde, Op Art'ın başlangıcı, özellikleri, önemli sanatçıları ve grafik tasarımın önemli bir unsuru olan amblem-logotype'lardaki kullanımı ve etkileri üzerinde durulmuştur. Op Art akımının etkilerini taşıyan amblem-logotype tasarımları sektörlere göre kategorize edilip grafik tasarımın kuralları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Op Art is an art movement that developed especially in Europe after World War II and found its application in the USA. The geometric shapes, lines, and various colors stimulate the retinal layer in the eye and it gives the viewer a sense of movement when looking at the picture. Op Art creates a three-dimensional effect in a two-dimensional environment. It addresses all audiences regardless of age, gender, culture, religion, language, race. Movement and illusion is inherent to Op Art. Op Art is an art movement where art and science meet, thus it differs from other art movements. It emerged in the 1960s and has increased its influence with the development of technology. Op Art, which finds application in graphic design, fashion design and interior design, has started to show its effect in the world. In my thesis, the beginning of Op Art, its features, important artists and their use in emblem-logotypes, which are an important element of graphic design, are emphasized. Emblem-logotype designs indicating the effects of Op Art movement are categorized by sectors and examined within the framework of the rules of graphic design.