Bulanık mantık uyarlamalı iki yanlı (bilateral) görüntü filtresi tasarımı
The design of fuzzy adaptive bilateral image filter
  1. Tez No: 439792
  2. Yazar: SARA BEHJATJAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
BULANIK MANTIK UYARLAMALI İKİ YANLI (BILATERAL) GÖRÜNTÜ FİLTRESİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Sara BEHJAT JAMAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2016 ÖZET Sayısal görüntülerdeki gürültüleri kaldırmak için bugüne kadar çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Ancak ilgili yöntemler gürültüleri kaldırır iken aynı zamanda resimdeki nesne sınırlarına zarar vermektedirler. Diğer taraftan söz konusu problemin çözümü için geliştirilmiş olan iki yanlı (bilateral) görüntü filtresi her bir resim için önceden belirlenmesi gereken iki parametreye ihtiyaç duymaktadır: geometrik benzerlik ve fotometrik benzerlik katsayıları. Bahsedilen parametrelerin kullanıcı tarafından seçilmesi iki yanlı filtrenin en büyük dezavantajıdır. Bu çalışmada komşu piksellerin fotometrik ya da renk benzerliği bulanık mantık ve kural tabanlı olarak hesaplandığından, herhangi bir parametreye ihtiyaç duyulmamıştır. İlgili parametre her bir resim için otomatik olarak seçilmektedir. Böylece iki yanlı filtrenin kullanıcı bağımlı parametre sayısı bire düşürülmüştür. Ayrıca geometrik benzerlik için bulanık metrik yaklaşımı ve fotometrik benzerlik için kural tabanı kullanılarak hibrit filtre elde edilmiştir. Her iki algoritma da referans resimler kullanılarak test edilmiş ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF FUZZY ADAPTIVE BILATERAL IMAGE FILTER (M. Sc. Thesis) Sara BEHJAT JAMAL GAZİ UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES June 2016 ABSTRACT Various methods have been developed to denoise digital images so far. However, the related algorithms destroy edges of objects in image while denoising. On the other hand, bilateral filters, which were developed in order to solve the problem, require two predetermined parameters: geometric similarity and photometric similarity coefficients. It is the main drawback of bilateral image filters whose parameters must be selected by users. In this study, color or photometric similarities of pixels are estimated by using fuzzy rule based system which does not require any supplied parameter. Consequently, photometric parameters are automatically tuned and the number of parameters chosen by user has been reduced. Moreover, a hybrid filter has been devised by using fuzzy metric for geometric similarity and fuzzy rule based system for color similarity. Both filters have been tested with reference images and results have been given.