İzole koroner arter cerrahis uygulanan ileri yaş hastalarda kardiyopulmoner bypass uygulanan(on pump) ve uygulanmayan (off pump)olguların risk skorlamasına göre postoperatif erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparation to shortterm postoperative results of coronary artery bypass graft surgery with off pump versus on pump cardiopulmonary bypass in elderly patients
  1. Tez No: 439819
  2. Yazar: KÜRŞAD ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKAN GERÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç Kardiyak cerrahideki gelişmeler ile birlikte ileri yaş popülasyonunda da yaşam ortalama yaşam beklentisi artmaktadır. Mayıs 1998 ve Haziran 2003 yıllarında kliniğimizde izole koroner bypass cerrahisine giden 70 yaş ve üzeri yaşlı hastalarda postoperatif mortalite ve morbidite sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler 1998-2003 yılları arasında, Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi'nde, 70 yaş ve üzeri (ileri yaş grubundaki), Off Pump On Pump izole koroner arter cerrahisi uygulanan hastalarda; ameliyat öncesi risk faktörleri açısından, perioperatif morbidite ve erken dönem mortalite'nin (operasyon sonrası 30 günlük dönem) değerlendirilmesi amacı ile, 160 hasta'nın verileri retrospektif olarak analiz edildi. Çalışma 48'i (% 30) kadın ve 112'si (% 70) erkek olmak üzere toplam 160 olgu üzerinde yapılmıştır. Bulgular Hastaların ortalama yaşı; 70 ile 88 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 74,18±3,67'dir. Hastaların demografik verilerinde, Yaş, cinsiyet,vucut kitle indeksi, cinsiyet, diabetes mellitus, kronik obstruktif akciğer hastalığı, geçirilmiş myokard infarktüsü, malign hastalık öyküsü,preop renal yetzmezlik,anjina skoru, Euroskore yüksek risk skoru açısından anlamlı istatistiksel farklılık tespit edilmedi (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
Aim The average life expectancy in elderly population increase to paralel in advanced cardiac surgery. In our clinic, between May 1998 and June 2003, 70 years and over elderly patients undergoing isolated cororonary bypass surgery were aimed to assess the postoperative morbidity and mortality outcomes. Material-Metods In Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Education and Research Hospital, between 1998-2003, 160 patients who are 70 years and over elderly patient' datas analyzed retrospectively, undergoing isolated Off-Pump or On-Pump Coronary Artery Bypass Grafting Surgery, were aimed with respect to the risk factors before surgery, perioperative morbidity and short-term mortality (untill 30 days after surgery). This study was performed in 160 cases, 48(%30) of whom are woman and 112(%70) of whom are man. Results The ages of patients are varying from 70 to 88, average age of whom are 74,18±3,67. There is no significant differences in demographic datas of patients such as age, gender, body mass index, diabetes mellitus, chronic obstructive lung disease, miyocardial infarction, malignant disease, preop renal insufficiency, angina score, Euroscore high risk score (p>0,05) Left Main Coronary Artery Lesion, perioperative inotrop need and circumflex coronary artery lesion are seen significantly more at On-Pump group(p0.05). It's found that surgical care unit staying time(hour) and hospitalization time(day) are significantly more at On-Pump group.