Fleksör tendon onarımında dikenli sütür materyali kullanımının karşılaştırmalı ex vivo sonuçlarının biyomekanik değerlendirilmesi (deneysel çalışma)
A comparative study ex vivo biomechanical evaluation of flexor tendon repair using barbed suture material (experimental study)
- Tez No: 439843
- Danışmanlar: DR. YÜKSEL KANKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fleksör tendon yaralanmaları el yaralanmalarının önemli bir kısmını oluşturmakla birlikte önemli ve kalıcı sakatlıklarla sonuçlanabilmektedir. Çok sayıda fleksör tendon onarım tekniği tanımlanmıştır ancak günümüzde geçerli hiçbir teknik veya sütür ideal onarım kriterlerini tam olarak karşılamamaktadır. Bu çalışmada dikenli sütürlerin fleksör tendon onarımlarında kullanılabilirliğini ve etkinliğini göstermek amacıyla geliştirilen basit modelin Modifiye Kessler ve Cruciate onarım teknikleri ile kıyaslanması amaçlanmıştır. 60 adet tavuk ayağı 3.parmak derin fleksör tendonundan elde edilen tendon parçaları randomize olarak eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Tendon parçaları uygulanan kesi sonrası 2 ve 4 uzunlamasına bileşenli dikenli sütürle onarım modeli, Modifiye Kessler ve 4 iplikli çapraz (Cruciate) onarım tekniği kullanılarak uc uca getirildi. Tendonların biyomekanik germe testinden elde edilen kopma değerleri ve onarım esnasında geçen dikiş atma süreleri kaydedildi. Dikenli sütürle yapılan 2 iplikli basit onarım modeli maksimum kopma kuvveti açısından Modifiye Kessler ve 4 iplikli çapraz (Cruciate) onarım tekniği ile kıyaslandığında aralarında anlamlı fark bulunmamış, ancak 4 iplikli dikenli sütürle onarım modelinin tüm gruplardan anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır. Dikenli sütürle onarımda geçen dikiş atma sürelerinin de diğer gruplarla kıyaslandığında anlamlı olarak daha kısa olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, fleksör tendon onarımında klasik tekniklerle kıyaslandığında birçok avantajı olduğunu düşündüğümüz dikenli sütürlerin, erken aktif hareketlendirmede de etkinliğinin in vivo testlerle gösterilerek klinik uygulamalarda denenebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Flexor tendon lacerations are a large portion of hand injuries and they can result in significant and permanent disability. A number of flexor tendon repair techniques have been described, but no current technique or suture meets all of the criteria of ideal repair. In this study, we aimed to compare a simple repair model which was developed to demonstrate the availability and effectiveness of barded suture in flexor tendon repair with Modified Kessler and four strand cruciate repair techniques. 60 pieces of tendon fragments which was obtained from chicken feet deep flexor tendon of the third finger were divided randomly into four groups. Tendons were lacerated and then repaired with one of the following techniques: two and four strand sample repair model with barbed suture, Modified Kessler technique and four strand cruciate repair technique. Ultimate strength obtained from biomechanical tensile test and repair times were recorded. The comparison of the maximum tensile strength of two strand sample repair model with Modified Kessler technique and four strand cruciate repair technique resulted in no significant difference, but four strand repair model with barbed suture was significantly greater than all of the groups. Repair times of the barbed suture groups were shorter compared to the other groups. As a result, we think that barbed suture repair has several advantages compared to conventional techniques, further in vivo tests are warranted to show the effectiveness in early active motion and evaluate the clinical applicability.