Tendon onarımında ?core? dikişlerinin düğümlenmesinde bir denizci düğümü olan uniknot'un, basit bağlama ile karşılaştırılması: deneysel çalışma
Comparison of uniknot (a sailor knot) and simple knot on core sutures of tendon repair: Experimental study
  1. Tez No: 297330
  2. Yazar: DİREN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Fleksör tendon onarımları geçmişten günümüze her dönemde farklı bakış açıları ve farklı yöntemlerle tedavi edilmiştir. Sayısız cerrah, bu onarım yöntemlerine yenilerini eklemiştir. Her defasında daha güçlü onarım, daha erken rehabilitasyon amaçlanmıştır. Bu süreçte en önemli sorunlar onarım sonrası kopmalar ve yapışıklıklar olmuştur. Yapışıklıkların engellenmesi için erken aktif egzersizin kritik önemi vardır. Fakat güçlü bir onarım yapılmadığı takdirde kopmalar önlenemeyecektir.Çalışmamızda postoperatif kopmaları en aza indirmek amacıyla bir denizci düğümü olan uniknot'u geleneksel yöntemlerle kombine ederek, basit bağlama ile karşılaştırdık. Uniknot ve basit bağlama, Bunnell ve modifiye Kessler metodları ile kombine edilmiş ve bu şekilde dört grup oluşturuldu. Her grup için on tendon onarımı yapıldı ve Shimadzu AG-IS (100kN) çekme cihazı ile kopma kuvvetleri, 1mm ve 2mm uzamaya neden olan kuvvetler ölçüldü. Trapezium programı kullanılarak bu değerler grafiklere döküldü. SPSS 15.0 programı kullanılarak düzenlendi ve Mann-Whitney testi ile istatistiksel değerlendirme yapıldı.2-3 aylık Ross tipi tavukların kesilmesi sırasında diz altı bacakları alındı ve buzlu su ile dolu saklama kaplarında korundu. 24 saat içerisinde 3. parmak FDP'leri laboratuvar şartlarında çıkarıldı, onarımları ve ölçümleri zaman kaybetmeden yapıldı.Uniknot uygulanan onarımlarda, basit bağlamaya oranla daha yüksek kopma kuvvetlerine ulaşılmasına rağmen istatistiksel olarak bu fark anlamlı bulunmadı. 1mm ve 2mm uzama yaratan kuvvetler arasında ise istatistiksel olarak fark saptanmadı. Bunnell yöntemi ile onarılan tendonların modifiye Kessler yöntemi ile onarılan tendonlara oranla kopmaya neden olan kuvvetler bazında istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek değerlere ulaştığı görüldü. 1mm ve 2mm uzama yaratan kuvvetler arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı.Sonuç olarak Uniknot bağlama şeklinin basit bağlamaya üstünlüğünden çok, Bunnell yönteminin modifiye Kessler'e üstünlüğü daha fazla dikkat çekti. Bunun sebebi olarak sütürün tendondan daha fazla geçmesi ve tendonu daha sıkı tutması olarak görüldü. Uniknot ise kullanılabilir bir bağlama şekli olarak cerrahların alternatifleri arasında yerini alabilir ve daha güçlü onarım düşünülen durumlarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
From past to present, there was a lot of views and methods for treating tendon lacerations. Myriad surgeons, added new methods for the aim of stronger repair and earlier rehabilitation. İn this process, the significant problems are ruptures and adhesions. Early active exercises have a critic role for avoiding adhesions. But ruptures can exist if repairs are not strong enough.Uniknot, is a sailor knot, combinated with traditional methods and compared with simple knot, in this study. The goal is, decreasing postoperative ruptures. Uniknot and simple knot combinated with Bunnell and modified Kessler methods. There are ten tendon repairs in each group. After repairs, tendons? pulling forces of rupture, 1mm and 2mm elongation were measured with Shimadzu AS-IG (100kN), Trapezium program showed datas on grafics. Measurements evaluated with SPSS 15.0 and Mann-Whitney test statistically.After sacrificing of 2-3 months old Ross type chickens for commercial purposes, legs were taken and saved in a storage box with ice and water in it. In 24 hours, FDP of third finger excised, cutted and repaired at laboratory. Without wasting time, pulling measurements were done.Repairs with uniknot have higher rates of rupture forces than simple knot?s. But these difference is not statistically significant. There is no differences about 1mm and 2mm elongation forces.Repairs with Bunnell have higher rates of rupture forces than modified Kessler?s and this difference is statistically significant also. There is no differences about 1mm and 2mm elongation forces again.As a result, Bunnell- modified Kessler comparison has more important findings than uniknot-simple knot comparison. Reason of this difference is tightness of Bunnell method because of more crossing the tendon with suture material. Uniknot can be a good alternative for surgeons when stronger repair of tendon is necessary.