Postmodern dönemde hedonik ve faydacı güdülerin tüketici davranışlarına etkisi: İspanya Huelva Üniversitesi öğrencileri ile Türkiye Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri arasında karşılaştırmalı bir araştırma
The effect of hedonic and utilitarian motives on consumer's behavior in postmodern age: A comparison study between Turkey Mustafa Kemal University's students and Spain Huelva University's students
  1. Tez No: 439846
  2. Yazar: İBRAHİM ARISAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada postmodern dönemdeki ve postmodernizmin etkisindeki tüketim olgusu, tüketim kültürü ve tüketici davranışlarının nasıl şekillendiği kavramsal olarak tartışmaya açılmıştır. Tüketici davranışları, özellikle hedonik ve faydacı güdüler açsından incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın temel amacı, hedonik ve faydacı güdülerin tüketici davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi ve farklı yapıya sahip iki kültürün hedonik ve faydacı davranışlarının karşılaştırılmasını sağlamaktır. Bu amaçla çalışma, İspanya'da Huelva Üniversitesi ile Türkiye'de Mustafa Kemal Üniversitesinden seçilen öğrenciler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ayrıca araştırmada, çeşitli demografik değişkenlerin ülkeler bazındaki hedonik ve faydacı güdüler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye ile İspanya'daki öğrencilerin hedonik ve faydacı tutumları arasında anlamlı farklar olduğu, bu farkların cinsiyet yaş, ikamet edilen yer ve gelir durumuna göre değişiklik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Nicel araştırma modellerinden tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmadan elde edilen veriler üzerinde betimsel analiz, Bağımsız Gruplar t Testi ve ANOVA analizleri kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılardan cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, yaşanılan yer gibi demografik bilgiler alınarak, hedonik ve faydacı güdülerin bu demografik değişkenler üzerinde etkisi olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in post modern age and the effect of post modernism on consumption facts, consumption culture and how consumer behavior is shaped bring up for discussion conceptually. Consumer behavior, especially on hedonic and utilitarian motives, is tried to be analyzed. The main purpose of the study is to analyze hedonic and utilitarian motives on consumer behavior and comparison of two cultures that have different systems on hedonic and utilitarian behaviors. For this purpose, study has been completed on randomly selected students both Huelva University (Spain) and Mustafa Kemal University (Turkey). Moreover, the effects of various demographic variables on hedonic and utilitarian motives of countries have been searched. At the end of the study, there are significant differences between students in Turkey and Spain on hedonic and utilitarian motives and those differences vary according to age, gender, the place students live and their income. The data that is collected by using one of the quantitative research models, descriptive survey model has been analyzed by using ANOVA, independent groups T-Test and descriptively. By collecting data from the participants as gender, age, income and demographic information like the place they live, whether hedonic and utilitarian motives have effects on those demographic variables have also analyzed.