Oil price shocks and macroeconomic performance (a case of nigeria 1981 – 2015)
Petrol fiyat dalgalanmaları ve ekonomik performans (nijerya olgusu 1981-2015)
- Tez No: 439861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEIL LEWIS ARNWINE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
çalışma içinde Nigeria 1981 – 2015 makroekonomik değişkenler performansını petrol fiyat şoklara etkilerini inceledi VAR yaklaşımı kullanarakVaryans Ayrıştırma Analizi ve etki tepki fonksiyonları sonucu Nijerya gibi net petrol ihraç eden ekonomilerin GSYİH ve Dış rezervleri önemli ölçüde uzun vadede petrol fiyat değişiklikleri de etkisi olduğunu kanıtlar gibi petrol fiyat şokları etkilenen beklenti ile tutarlıdır. Petrol fiyatı incelenen dönemde Reel Faiz Oranı ve Enflasyon üzerinde hiçbir etkisi yoktur ancak, sonuçlar daha fazla gösterir. Bu çalışma, ima, ekonomi, petrol fiyat dalgalanmaları ile ilişkilendirilen enflasyonist etkileri etkilenmez. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, araştırmacı, Nijerya ekonomisinin çeşitlendirilmesi yoluyla petrole olan aşırı bağımlılığı azaltmak için Nijerya makroekonomik yapısı normale döner politika konsantre olmak için güçlü bir ihtiyaç olduğunu tavsiye edildi. Ayrıca bu kadar negatif petrol fiyatı şoklarının gelecekteki etkisi yastık kullanmak gibi Nijerya agresif tasarrufu ile petrol patlaması sırasında devam petrolün para kazanma azaltmak için, ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The study examined the effects of oil price shocks on the performance of macroeconomic variables in Nigeria 1981 – 2015 using VAR approach. The result from variance Decomposition Analysis and impulse response functions are consistent with expectation that GDP and External reserves of the net oil exporting economies like Nigeria are significantly affected by oil price shocks as evidence shows that they are both influence by the oil price changes in the long run. However, the results further indicates that oil price have no influence on the Real Interest Rate and Inflation during the period under study. The implication of this study is that, Nigerian economy is not affected by inflationary effects associated with oil price fluctuations. Based on the result of this study, the researcher recommended that, there is strong need for Nigeria to concentrate on the policy that will normalize the macroeconomic structure of Nigeria through diversification of the economy to reduce heavy dependence on the oil. Also there is need for Nigeria to reduce monetization of the oil proceed through aggressive saving during the oil boom, so as to use it to cushion the future effect of negative oil price shocks.