External shocks and macroeconomic policies in Africa
Afrika'daki dışsal şoklar ve makroekonomik politikalar
  1. Tez No: 652937
  2. Yazar: YACOUBA KASSOURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sahra altı Afrika ülkelerinin büyük çoğunluğunun gelir getiren ana faaliyetleri belirli emtialardan elde edilen ihracat gelirlerinden meydana gelmektedir. Bu anlamda bazı araştırmacılar, son on yılda bu ülkelerde kaydedilen etkileyici makroekonomik performansın, uzun süren emtia fiyat artışlarından ve ona eşlik eden güçlü sermaye girişleri tarafından tetiklendiğini savunmaktadırlar. Emtia süper döngüsü olarak bilinen bu olgu, küresel ekonominin yavaşlamasıyla birçok emtia ihraç eden ülke için emtia ticaret hadlerinin önemli dalgalanmalarına neden olan son küresel mali kriz tarafından kesintiye uğramıştır. Bunun sonucunda son yıllarda emtia süper döngüsü sona ermiş ve özellikle Sahra altı Afrika'da büyük makroekonomik zorluklar yaşanmıştır. Emtia ihraç eden ülkeler açısından bakıldığında, değişken ticaret hadleri ve istikrarsız emtia fiyatları makroekonomi yönetimini zorlaştırmakta ve bu ülkelerin emtia fiyat şoklarına karşı kırılganlıklarını artırmaktadır. Bu tezin amacı, ticaret hadlerinin ve birincil emtia fiyatlarının aracılık ettiği dışsal şokların finansal sektörde, reel döviz kurunda ve maliye politikasında meydana getirdiği değişimlerin makroekonomik politika üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Bu çalışmada, ticaret hadlerindeki ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmalara verilen makroekonomik politika tepkilerini incelemek için teknik açıdan gelişmiş ekonometrik yöntemlerden faydalanılacaktır. Bu yöntemler; yumuşak geçişli panel regresyon modeli, dinamik panel eşik yaklaşımı, doğrusal olmayan panel otoregresif dağıtılmış gecikme modeli ve etkileşimli sabit efektler modeli olarak belirlenmiştir. Bu ekonometrik yaklaşımlar, gibi önceki çalışmalarda yer alan yatay kesit bağımlılığı, ülkeler arası heterojenlik, endojenlik, doğrusal olmama, eşik etkisi ve zamanla değişen heterojenlik çeşitli ekonometrik eksikliklerin önemli şekilde giderilmesini sağlayacaktır. Çalışmada Sahra altı Afrika'da emtia ihraç eden çeşitli ülkelerden büyük bir örneklem alınmaktadır. Bu bağlamda çalışma, kaynak zengin ülkelerdeki finansal kalkınma, döviz kuru ve maliye politikası ile ilgili sorulara yeni bakış açıları sağlamayı hedefleyen politikaların değerlendirilmesine odaklanarak, makroekonomi alanındaki teorik ve ampirik çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, petrol ihraç eden ülkelerde demokratik hesap verebilirlik derecesiyle açıklanan finansal kaynak hipotezi lehine kanıt sunulmaktadır. Sonuçlar ayrıca, birincil emtia fiyatlarının emtia ihraç eden ülkelerde reel döviz kuru dinamiklerinin temel tetikleyicisi olduğunu göstermektedir. Sonuçlar spesifik olarak, reel döviz kurunun ticaret şoklarına olan tepkisinin asimetrik olduğunu göstermektedir. Reel değerlendirmeye göre kısa vadede ticaret hadlerindeki negatif şoklar, reel efektif döviz kurunun değer kaybetmesine neden olurken uzun vadede bu negatif şoklar olumlu sonuç göstermektedir. Buna ek olarak, reel döviz kurunun asimetrik tepkileri emtia alt gruplarında farklılık göstermektedir ve enerji ihraç eden ülkeler için daha önemli görülmektedir. Son olarak çalışmada maliye politikasının döngüselliği ticaret döngüleri açısından incelenecek ve politika başarısızlıkları katı döviz kuru rejimleri açısından açıklanacaktır. Ek olarak emtia ihraç eden ülkeler arasında daha belirgin bir döngüsel mali politika eğilimi görülmektedir. Anathar Kelimeler: Finansal gelişme, Emtia para birimleri, Maliye politikasının döngüselliği, Dışsal şoklar, Makroekonomik politikaları
Özet (Çeviri)
Majority of sub-Saharan African countries depend on export revenues from fewer commodities as their main income generating activity. In this sense, some analysts argue that the impressive macroeconomic performance recorded in these countries over the past decades was triggered by the long commodity price booms and the strong capital inflows that accompanied it. This phenomenon known as the ''commodity super-cycle'' was only interrupted by the recent global financial crisis when the global economy slowed down, generating significant swings of the commodity terms of trade for many commodity-exporting countries. Thus, the end of the so-called commodity super-cycle has generated major macroeconomic challenges in recent years, particularly in sub-Saharan Africa. From the perspective of commodity-exporting countries, unstable terms of trade and primary commodity prices complicate their macroeconomic management and exacerbate their vulnerability to commodity price shocks. The objective of this dissertation is to assess the effects of external shocks mediated through terms of trade and primary commodity prices on macroeconomic policies through change in the financial sector, real exchange rate and fiscal policy. This thesis exploits technically sophisticated econometric techniques to examine appropriate macroeconomic policy responses to the terms of trade and commodity price fluctuations. The study specifically uses panel smooth transition regression model, dynamic panel threshold approach, nonlinear panel autoregressive distributed lag, and the interactive fixed effects models. These econometric approaches effectively deal with several econometric shortcomings neglected in previous studies such as cross-sectional dependence, cross-country heterogeneity, endogeneity, nonlinearity, threshold effect, and time-varying heterogeneity. The analyses also focus on a large sample of various commodity-exporting countries in sub-Saharan Africa. In this light, this dissertation contributes to theoretical and empirical studies in macroeconomics, with a focus on evaluating relevant policies to provide new insights into questions related to financial development, exchange rates and fiscal policy in resource rich countries. The dissertation provides evidence in favor of the financial resource hypothesis in oil-exporting countries conditional to the degree of democratic accountability. The results also illustrate that primary commodity prices are a fundamental trigger of real exchange rate dynamics in commodity-exporting countries. Specifically, it's shown that the response of real exchange rate to terms of trade shocks is asymmetric. That's, the real appreciation is more pronounced for positive than negative shocks in terms of trade in the long-run while negative shocks in terms of trade cause the real effective exchange rates to depreciate in the short-run. In addition, the asymmetric responses of real exchange rates differ across commodity subgroups and seem to matter more for energy-exporting countries. Finally, the study demonstrates the pro-cyclicality of fiscal policy with respect to the terms of trade cycles. This policy failure is explained by the adoption of fixed exchange rate regimes. Finally, the study identifies a tendency for more pronounced pro-cyclical fiscal policy among extractive commodity-exporting countries. Key-words: Financial development; Commodity currencies; Fiscal policy cyclicality; External shocks, Macroeconomic policies