Evaluating the determinants of trade balance in Nigeria
Nijerya ticaret dengesi unsurlarını değerlendirilmesi
- Tez No: 439862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLKADİR NAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma Nijerya'da ticaret dengesinin belirleyicilerinibulmayı hedeflemektedi.1981-2015 yılları için yıllık zaman serisi verileri kullanarak Eşbütünleşme, Granger nedensellik testleri yapılmıştır. Gayri Safi Yurtiçi hasıla (GSYİH), ham petrol fiyatı , reel kur oranı, hükümet harcamaları ve enflasyon oranı bağımsız değişken olarak kullanılmıştır.Bağımlı değişkeni ise ticaret dengesidir. Kısa vadede Reel efektif döviz kuru ve Enflasyon oranı, Denge dahil değişkenlerdir ham petrol fiyatı ve reel efektif döviz kuru, GSYİH ve ham petrol fiyatları katsayıları istatistiksel olarak anlamlı belirleyiciler bulunmuştur. Uzun vadede ise GSYİH ve enflasyon oranı ticaret dengesinin anlamlı belirleyicileri olarak bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçlarına göre ,daha çok ihracat ticaret dengesini düzeltmek için gereklidir. Aynı zamanda enflasyon önemli bir belirleyici olduğundanfazla ihracat satın alma gücü istikrarını garanti ederek ticaret dengesiniiyileştirecektir. Ayrıca, yerel endistrileri geliştirmek için ithalat kontrol altına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This reseach evaluates the balance of trade determinants in nigeria, using yearly time series data for the period covering 1981 until 2015.The ARDL or Bounds testing technique to cointegration and cummulative sum of residuals (CUSUM) for stability test were applied in evaluating the determinants of trade balance in nigeria. The included variables are Trade Balance (TRBL)which is the variable(dependent) proceeded by predictors such as Gross Domestic Products (GDP),Crude oil price (OIPR),Government Expenditure (GEXP),Real effective exchange rate(REER) and Inflation rate (INFLR) The empirical test depict with the aim of, the trade balance in the short run, gross domestic products (GDP), crude oil price and real effective exchange rate coefficients are statistically significant determinant of trade balance under various lags with varying point of discussions which results trade surplus or deficits respectively.However, in the long run,Gross Domestic Products and Inflation rate were the significant determinant of trade balance in nigeria. Based on the result of this study, the researcher recommended that,more export should be imbedded so as to improve trade balances which in turn guarantee purchasing power stability as inflation coefficient proved to be significant determinant of trade deficits. And also a very strict measures on import should be establish in order to protect and expand our local industries.